'
Temat dniaNie lipa z Bieńkowic, lecz dąb z Łodzi Powiat BocheńskiZOL na półmetku realizacji SportOperacja - awans do IV ligi
Gmina DrwiniaLipa z Bieńkowic w Konkursie Drzewo Roku!

Zielone Świątki - Święto Ludowe 2019Drukuj

Zielone Świątki - Święto Ludowe 2019

Właściwa nazwa ludowych Zielonych Świątek to święto Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto kościelne, jedno z najstarszych i największych świąt chrześcijańskich, które na początku było mocno powiązane z Wielkanocą. Jednak od IV wieku Zielone Świątki zaczęto traktować jako zupełnie oddzielne święto. Zielone Świątki przypadają na niedzielę i poniedziałek pięćdziesiąt dni po świętach Wielkanocnych, między 10 majem a 13 czerwcem, czyli na okres największego rozkwitu roślin i pełni wiosny.



Od ponad wieku Zielone Świątki obchodzone są w Polsce także jako Święto Ludowe. Zostało ono ustanowione w 1903 roku we Lwowie, w trakcie Zgromadzenia Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego. Święto Ludowe miało od tej pory wyrażać ideały chłopstwa i do tej pory obchodzi się je w organizacjach chłopskich oraz partiach ludowych. Niektóre obrzędy zielonoświątkowe stały się swego czasu symbolem ruchów chłopskich – tak było na przykład w przypadku palenia sobótek w południowo-zachodniej Polsce. W czasach zaborów chłopi i ludowcy rozpalali wielkie ogniska na wzgórzach, co miało podkreślić ich polską tożsamość i chłopskie korzenie. Ognisko było także symbolem i sygnałem przekazywanym innym patriotycznym stowarzyszeniom, że chłopi z danej wioski są gotowi pracować i walczyć o swoje prawa oraz o wolność całego kraju. W okresie międzywojennym Zielone Święta nadal były dniem manifestowania swojego przywiązania do dawnych walk o wolność i niepodległość. Organizacje chłopskie, zwłaszcza w Galicji, wywieszały na domach zielone sztandary i drukowały dla mieszkańców manifesty, ulotki i odezwy. Tradycyjnie też organizowano w Zielone Świątki kolorowe festyny, zebrania i akademie.

Zgodnie z kontynuowaną tradycją tego święta przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego z terenu powiatu w dniu 8 czerwca br. wzięli udział w uroczystej mszy św., która odprawiona została w bocheńskiej Bazylice.
W asyście pocztów sztandarowych Ludowcy modlili się za zmarłych członków i działaczy Ruchu Ludowego z terenu powiatu bocheńskiego.


Po zakończonej mszy św. delegacja w asyście pocztów sztandarowych udała się pod pomnik św. Jana Pawła II na placu Bazyliki, by z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II, złożyć symboliczną wiązankę kwiatów i oddać cześć Świętemu, mając w pamięci Jego słowa, które mocno wybrzmiały 40 lat temu na Placu Zwycięstwa w Warszawie „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". Zapewne te słowa stały sie początkiem wielkiego powiewu wolności i braterstwa, który zapoczątkował późniejsze zmiany w Polsce i Europie.





Wieczorem, jak nakazuje zwyczaj, ludowcy uczestniczyli w pikniku, gdzie w otoczeniu leśnej przyrody i przy płonącym ognisku spędzili miły towarzyski wieczór.

Ludowcy również na terenie gmin: Łapanów, Lipnica Murowana, Nowy Wiśnicz, Drwinia przygotowali lokalne obchody.

Wszystkim mieszkańcom powiatu bocheńskiego przedstawiciele władz składają z okazji Zielonych Świątek i Święta Ludowego życzenia (adres w pliku zdjęcia)


(wykorzystano fragmenty tekstu polskatradycja.pl)

Zdjęcia

  • 1_t1.jpg
  • 2_t1.jpg
  • 3_t1.jpg
  • 4_t1.jpg
  • 5_t1.jpg
  • 6_t1.jpg
  • 7_t1.jpg
  • 8_t1.jpg
  • 9_t1.jpg
  • 10_t1.jpg

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:




Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.