'
Temat dniaWnioski NIK o eliminowaniu kierujących pod wpływem... Powiat BocheńskiFestiwal Piosenki - Integracja Malowana Dźwiękiem Gmina DrwiniaJak zmieniała się gmina Drwinia - FILM
Województwo MałopolskieSAMORZĄDOWY PROGRAM POŻYCZKOWY

Nauczycielskie podwyżkiDrukuj

Nauczycielskie podwyżki

Ile właściwie będą kosztować podwyżki dla nauczycieli? Postawiliśmy to pytanie w artykule na początku stycznia, zastanawiając się jaka część zwiększenia przez rząd nauczycielskich wynagrodzeń spadnie w praktyce bezpośrednio na budżety jednostek samorządu terytorialnego. Nadal precyzyjnie nie wiadomo.


Temat został wywołany ponownie przez przedstawiciela Związku Powiatów Polskich na ostatnim posiedzeniu zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 23 stycznia. Była na nim obecna minister edukacji Anna Zalewska.

Podwyżki w szczególnym roku

Wydatki oświatowe samorządów nieustannie rosną. Powiększa się przy tym luka pomiędzy wartością subwencji oświatowej przekazywanej JST, a ich własnymi wydatkami oświatowymi. W roku 2017 przekroczyła ona wartość 20 mld zł. Za rok 2018 będzie z pewnością większa. Tendencję zwiększającej z roku na rok różnicy pomiędzy wartością subwencji a realnymi wydatkami w oświacie powiatowej widać od roku 2013. Według szacunków gmin i powiatów rok 2019 będzie kolejnym, w którym nastąpi realny wzrost wydatków oświatowych, przede wszystkim bieżących. Tymczasem jednocześnie rok 2019 będzie szczególnym wyzwaniem dla edukacji powiatowej ze względu na organizację naboru tzw. podwójnego rocznika - absolwentów gimnazjów i absolwentów szkół podstawowych. W tym kontekście niepokojący wzrost wynagrodzeń nauczycielskich niepokoi tym bardziej. Samorządowcy przeczuwają, że jego konsekwencje spadną na ich budżety.

Ma być kalkulacja i specjalne spotkanie

Dlatego ZPP zaapelował do MEN o przedstawienie kalkulacji skutków dla budżetów JST wprowadzenia podwyżki wynagrodzeń nauczycieli w latach 2019 i 2018 oraz szczegółowego wykazania ich pokrycia w części oświatowej subwencji. Tym bardziej, że precyzyjnie nie jest jasne, jakiej liczby nauczycieli te podwyżki dotyczą. Raz pojawia się liczba 532 tys., czasami mniejsza, a w projekcie rozporządzenia mówi się nawet o 605 tys. etatów. Z tym że co do tej ostatniej wartości wiadomo, że obejmuje ona nie tylko nauczycieli pracujących w oświacie samorządowej. Obecna na posiedzeniu zespołu edukacji minister Anna Zalewska zobowiązała się, że kalkulacja kosztów podwyżek nauczycielskich zostanie przez resort przygotowana i przekazana stronie samorządowej. Dodatkowo, co zabrzmiało zaskakująco pozytywnie, z wypowiedzi pani minister wynikało, że samorządy mają otrzymać dodatkowe fundusze, związane z organizacją tegorocznego naboru uczniów. Pani minister zaproponowała, że przekaże bardziej szczegółowe informacje na specjalnym spotkaniu z przedstawicielami środowiska samorządu powiatowego.

(info/foto_wartowiedziec.pl)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.