'
Temat dniaPonad 3,5 mln zł dofinansowania otrzymał Powiat Bocheński Gmina DrwiniaZebranie mieszkańców Grobli Województwo MałopolskiePoza Stereotypem - Senior i Seniorka Roku 2019
Gmina Drwinia100 urodziny mieszkanki Świniar

Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn wystąpił na Forum Ekonomicznym w KrynicyDrukuj

Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn wystąpił na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Wśród zagadnień poruszonych podczas odbywającego się w dniach 4-6 września 2018 r. Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdrój była m.in. tematyka dotycząca polityki spójności po 2020 r., nowe zasady funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych oraz ich wpływ na samorządy, zarządzanie, innowacyjność, rozwój infrastruktury, współpraca międzyregionalna i transgraniczna, finanse, zrównoważony rozwój, współpraca biznesu i samorządu oraz powyborcza przyszłość jednostek samorządu terytorialnego.


W debacie pt. Samorząd terytorialny u progu zmian – jaka będzie powyborcza przyszłość JST?, która odbyła się w ramach Forum 6 września br. udział wziął Ludwik Węgrzyn, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta bocheński.

Ludwik Węgrzyn zwracał m.in. uwagę na wagę zadań, które wykonują jednostki samorządu terytorialnego.

- Wszystkie najtrudniejsze społeczne zadania państwa zostały przekazane powiatom: służba zdrowia, oświata ponadgimnazjalna, pomoc społeczna – mówił. To wymaga nie tylko nakładów finansowych, których samorządy nie mają za wiele, ale i ogromnego zaangażowania pracowników samorządowych. Ale robimy to dobrze i to się nam udaje – dodawał.

Mówiąc o niedofinansowaniu zadań JST, prezes przypomniał, że Związek Powiatów Polskich już 20 lat temu, czyli wtedy kiedy reaktywowano powiaty, proponował i nadal proponuje, aby wprowadzić standard usług publicznych. – Mamy np. taką samą procedurę wydawania prawa jazdy w każdym miejscu w Polsce. Da się zatem wyliczyć ile kosztuje ta usługa a ile inne. I wtedy można mówić o tym ile powinno wynosić finansowanie każdego zadania realizowanego przez samorząd terytorialny – mówił L. Węgrzyn. – Tymczasem w dzisiejszych czasach nikt nie liczy kosztów w funkcjonowaniu JST. I nie wszystko jest realizowane tak dobrze jak mogłoby być przy prawidłowej formule finansowania samorządów terytorialnych – podawał.

Odnosząc się do przyszłości samorządowców, Ludwik Węgrzyn zaapelował do środowiska: Bracia samorządowcy w jedności siła. Trzymajmy się razem.

W panelu oprócz Ludwika Węgrzyna udział wzięli: Kazimierz Barczyk (wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego), Zygmunt Frankiewicz (prezydent Gliwic, prezes Związku Miast Polskich) oraz Andrzej Maciejewski (poseł na Sejm RP). Moderatorem był Jacek Pochłopień (redaktor naczelny „Wprost”).

(info/fotoR.Rudka_ZPP)

Zdjęcia

  • lw_krynia_10_1_t1.jpg
  • lw_krynia_10_2_t1.jpg
  • lw_krynia_10_3_t1.jpg
  • lw_krynia_10_4_t1.jpg
  • lw_krynia_10_5_t1.jpg

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.