'
Temat dniaAkcja krwiodawców i Festyn w Mikluszowicach SportZdzisław Kapka wręczył Puchar Polski dla GKS Drwinia Powiat BocheńskiKsięgowi Przyszłości z Ekonomika
Turystyka i RekreacjaPółkolonie z Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Drwini

Drużyna Solny Gród z technikum nr 2 w Bochni najlepsza z wiedzy o MałopolsceDrukuj

Drużyna Solny Gród z technikum nr 2 w Bochni najlepsza z wiedzy o Małopolsce

Jak wygląda parzenica góralska? Czym jest zielony skarb z Charsznicy? Jak nazywa się najwyższy szczyt Gorców? Co to jest juha? Gdzie odbywa się święto kwitnącej jabłoni? To tylko niektóre pytania, na które musieli odpowiedzieć uczestnicy wielkiego finału quizu „My Małopolska – co Ty wiesz o regionie?”. Co liczyło się oprócz wiedzy na temat historii, kultury i tradycji Małopolski? Refleks, kreatywność oraz poczucie humoru!

Drużyny, które wzięły udział w finałowych rozgrywkach zostały wyłonione podczas eliminacji internetowych, w których spróbowali swoich sił uczniowie ponad stu szkół z całego województwa. Do ostatniego etapu, który odbył się 25 października w Krakowie, zakwalifikowało się tylko dziesięć najlepszych z nich.

Aby otrzymać miano najlepszych znawców Małopolski trzeba było wykazać się w czterech konkurencjach: "Znasz li ten kraj”, "Smaki Małopolski”, "Znany – nieznany?” czy "Galimatias pytań”, w których liczyła się m.in. znajomość małopolskich produktów regionalnych oraz składników, które się na nie składają. W końcu tylko najwięksi pasjonaci małopolskiej kuchni wiedzą, jak długo swoją świeżość może zachować chleb prądnicki, z czego przygotowuje się mirowską parzybrodę czy też maczankę po krakowsku – uznawaną zresztą za szlachetniejszą odmianę amerykańskiego hamburgera. W zmaganiach liczyła się też pomysłowość: uczestnicy musieli nie tylko odpowiedzieć na podchwytliwe pytania, ale też w ciekawy sposób zaprezentować swoje drużyny, mniej i bardziej znane miejsca naszego regionu oraz słynnych Małopolan. Wybitny małopolski kompozytor Krzysztof Penderecki, noblistka Wisława Szymborska czy też… Janosik – to tylko niektóre postaci, które trzeba było "przedstawić" swojej drużynie bez użycia słów.

A które z drużyn okazały się tymi, które mogą pochwalić się największym "znawstwem" Małopolski? Pierwsze miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zdobyli "Łemko Rangers" z zespołu szkół w Uściu Gorlickim, a wśród szkół ponadgimnazjalnych najlepszy okazał się "Solny Gród" z technikum nr 2 w Bochni. Drugie miejsce przypadło z kolei "Góralom" z Dzianisza i drużynie "Smoczych Technologii" z Krakowa, a trzecie miejsca zdobyli "Witkowiczanie" z Krakowa oraz "Kokoszki" z Nowego Targu.

Finaliści quizu "My Małopolska – co Ty wiesz o regionie?" wykazali się ogromnym zaangażowaniem podczas przygotowań do udziału w zmaganiach. Nie było to jednak proste zadanie, gdyż – jak wszyscy wiemy – nasz region może poszczycić się wielowiekową historią i tradycją, ogromnym bogactwem kulinarnym, a wielu Małopolan znanych jest na całym świecie. Biorąc udział w rozgrywkach pokazaliście jak ogromną macie wiedzę na temat naszego regionu, a tym samym udowodniliście, że zasługujecie na miano prawdziwych ambasadorów Małopolski w Polsce i Europie - mówił do uczestników zmagań Grzegorz Lipiec z zarządu województwa. Jedno jest pewne – zwycięskie drużyny już niedługo będą miały okazję udowodnić za granicą jak wspaniałym regionem jest Małopolska, gdyż nagrodą główną w quizie jest udział w warsztatach edukacyjnych w regionie partnerskim Województwa Małopolskiego, chorwackiej Istrii. Laureaci quizu już w przyszłym roku będą mogli brać też udział w pracach Małopolskiego Sejmiku Młodzieżowego, angażując się tym samym w sprawy, które najbardziej dotyczą młodych Małopolan.


Do pozostałych finalistów quizu, oprócz dyplomów i upominków związanych z Małopolską, trafiły też m.in. tablety, vouchery na przejazd kolejką liniową na Kasprowy Wierch oraz bilety wstępu do najbardziej interesujących miejsc Małopolski: kopalni soli w Wieliczce, Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA. Gratulacje uczniom i ich opiekunom złożyła kapituła konkursowa, której przewodniczyła radna województwa Barbara Dziwisz.

Zobacz materiał filmowy z konkursu:
(Info/foto/film_nadeslany/Autor_ Biuro_ Prasowe_ UMWM)

Zdjęcia

 • 1000dsc_6519_t1.jpg
 • 1000dsc_6522_t1.jpg
 • 1000dsc_6531_t1.jpg
 • 1000dsc_6555_t1.jpg
 • 1000dsc_6557_t1.jpg
 • 1000dsc_6577_t1.jpg
 • 1000dsc_6581_t1.jpg
 • 1000dsc_6669_t1.jpg
 • 1000dsc_6702_t1.jpg
 • 1000dsc_6709_t1.jpg
 • 1000dsc_6712_t1.jpg
 • 1000dsc_6730_t1.jpg

Komentarze

#1 | Kolo dnia 27 październik 2017 07:40
Gratulacje dla drużyny i Dominika - Przewodnika!

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Ankieta testowa

Tak

Nie

Nie mam zdania