'
Temat dniaPrzed szpitalem stanął specjalny namiot Powiat BocheńskiRaport z powiatu bocheńskiego! Bezpieczeństwo publiczneKolejne ograniczenia w związku z koronawirusem
Bezpieczeństwo publiczneAktualna sytuacja w Małopolsce

Usiłowanie oszustwa metodą na wnuczkaDrukuj

Usiłowanie oszustwa metodą na wnuczka

„Usiłowanie oszustwa metodą na wnuczka”

W dniu 20 kwietnia 2017 r. Komenda Powiatowa Policji w Bochni została powiadomiona o usiłowaniu oszustwa tak zwaną „metodą na wnuczka”.
Do jednej z mieszkanek powiatu bocheńskiego, na jej telefon stacjonarny zadzwoniła młoda kobieta podając się za jej wnuczkę. Poinformowała, że jej mama miała wypadek samochodowy, jest na Policji i musi wpłacić kaucję w wysokości kilku tysięcy złotych. W innym wypadku zostanie zatrzymana na 3 miesiące, po tym słuchawkę przejął nieznany mężczyzna.
Starsza Pani zachowała czujność i zapytała rozmówcę o imię i nazwisko swojej córki. Po tym połączenie zostało przerwane.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bochni apelują o szczególną rozwagę i ostrożność w przypadku otrzymywania takich telefonów.
Przestępcy posługują się różnymi metodami mającymi uwiarygodnić ich, jako członków rodziny osób pokrzywdzonych. Cały proceder inicjowany jest rozmową telefoniczną. Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. Ważne jest, aby w trakcie takiej rozmowy dążyć do uzyskania danych członka rodziny, którego dotyczy sprawa, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i podejrzeń co do osoby, która dzwoni, należy zachować spokój a następnie skontaktować się z najbliższymi i powiadomić Policję.

(info_bp_kpp_bochnia/asp. szt. Dominika Półtorak)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.