'
Temat dniaPonad 3,7 mln zł dla małopolskich szkół Bezpieczeństwo publicznePodinspektor Jarosław Kmieć nowym Komendantem Powiatowym Policji w Bochni Powiat BocheńskiXXVI Wiśnicka Parada Orkiestr Dętych
SportWyjątkowy czerwcowy weekend w Małopolsce, pełen sportowych emocji

"Grobla - wieś mojego dzieciństwa"Drukuj


2 lutego 2008r. w Domu Kultury w Grobli odbyło się spotkanie autorskie oraz prezentacja książki p. Emila Szczygła pt. "Grobla - wieś mojego dzieciństwa". Książka została wydana przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Drwinia.

Emil Szczygieł urodził się w Grobli, jednak całe swoje dorosłe życie związał ze Śląskiem, a dokładnie Gliwicami, gdzie mieszka na stałe. Będąc już na emeryturze nie zapomniał o swoich korzeniach i często powracał do ukochanej wsi nad Wisłą. Pochłonięty pasją poznania przeszłości Grobli przez kilka lat gromadził materiały, dokumenty, spisywał przekazy starszych mieszkańców. Podczas spotkania autor przybliżył obecnym okoliczności powstania publikacji oraz jej zawartość.

Opracowanie poświęcone jest Grobli - nadwiślańskiej wsi położonej na skraju Puszczy Niepołomickiej. Omawia etymologię nazwy, początki osadnictwa, oświatę i kulturę, losy Grobli w czasach zaborów, okupacji hitlerowskiej i w latach PRL-u.

Treść książki uzupełniają ciekawe fotografie, ryciny, mapy oraz kopie dokumentów archiwalnych, co podnosi jej atrakcyjność. Czytelnik znajdzie tu informacje dotyczące nie tylko samej Grobli, ale i okolicznych miejscowości należących do gminy Drwinia. Podkreślić należy, iż niniejsza publikacja jest pierwszą próbą całościowego spojrzenia na przeszłość Grobli i jej okolic. Dotychczas wspominano o niej fragmentarycznie w licznych monografiach poświęconych ziemi bocheńskiej i krakowskiej. Zarówno autor jak i wydawca zdają sobie sprawę, że opracowanie jest zapewne niekompletne i niedoskonałe, zawiera jednak informacje które mamy nadzieję staną jednym z podstawowych źródeł wiedzy o tym terenie.

Uczestnicy spotkania mieli okazję nabyć pamiątkowe wydanie książki wraz z autografem p. Emila Szczygła. Miłym akcentem był typowy "grobelski" poczęstunek przygotowany przez organizatorów : kawa zbożowa z mlekiem, chleb wiejski ze smalczykiem oraz ciasto drożdżowe. Pięknym uzupełnieniem spotkania, była wystawa fotografii p. Pawła Klasy, prezentująca najciekawsze zakątki Grobli ukazane okiem obiektywu.

Książkę "Grobla - wieś mojego dzieciństwa" można zakupić
w Domu Kultury w Grobli w cenie 20 zł.


  Zobacz kilka pierwszych stron książki "Grobla - wieś mojego dzieciństwa..."

Komentarze

#1 | kmachaj dnia 04 listopada 2008 14:07
Serdecznie dziękuję Emilowi Szczygłowi za książkę "Grobla - wieś mojego dziciństwa". W sposób interesujący autor przedstawia w niej dzieje Grobli i okolic w oparciu o dokumenty i różne źródła pozyskane w wyniku żmudnych poszukiwań i ogromnego nakładu pracy. Sądzę, że bez znajomości łaciny niemożliwym byłoby wykorzystanie wielu materiałów. Zgadzam się z oceną książki zamieszczoną przez wydawcę, iż jest może niedoskonała czy niekomplentna. Jednak zawarte w niej informacje z wielu dziedzin, nierzadko bardzo szczegółowe, mogą zainteresować spory krąg osób i wpłynąć na poznanie historii Grobli i pobliskich miejscowości. Autor słusznie wielokrotnie podkreśla determinację osadnictwa na Wisła, Rabą i Drwinką od zarania do czasów współczesnych. Trwanie i odbudowywanie często wszystkiego od podstaw po wylewach rzek dowodzi nieuchronności powodzi bez skutecznej ochrony przeciwpowodziowej. Mnie książka dostarczyła wielu informacji badanego terenu. Przybliżyła mi mniej znane bądź zatarte przez czas wspomnienia z okresu okupacji, kiedy to mieszkałam w Grobli z rodziną. Sprawiły mi radość cytowania nazwisk przodków (ze strony mamy) Mrukotów, Wilkoszów i Styczniów oraz Machajów z Woli Drwińskiej (rodziny mego ojca). Szkoda, że nie udało się Autorowi zamieścić lepszych jakościowo zdjęć, map, szkiców i w wielu przypadkach ich opisu. Można też było wspomnieć tradycję kulinarną, kuchnię prostą, a jakże smakowitą, stosującą ręczne metody wytwarzania, rozrywki takie jak wesela, festyny, darcie pierza itp.

Dodaj komentarz

Nick:
Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.