'
Temat dniaWyniki konkursu Jak być eco! Gmina DrwiniaOstatnie pożegnanie! SportRuszyła sprzedaż biletów na ceremonie Igrzysk Europejskich
Powiat BocheńskiZarząd Powiatu z absolutorium za 2022 rok

NIE MA NIEPODLEGŁOŚCI BEZ EUROPEJSKIEJ JEDNOŚCI!Drukuj„Nie ma niepodległości bez europejskiej jedności!” – skandowali obywatele UE zgromadzeni na uroczystości odsłonięcia tablicy autora projektu Konstytucji dla Europy z 1831 roku.

W rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego (29 listopada), na Pałacu Staszica w Warszawie odsłonięto tablicę ku pamięci Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego – autora projektu Konstytucji dla Europy z 1831 roku.
Tablica ku czci polskiego wizjonera zjednoczonej pokojowej Europy – Wojciecha Jastrzębowskiego – została umieszczona na Pałacu Staszica w Warszawie.
Zgromadzonych o godzinie 16:00 przed Pomnikiem Mikołaja Kopernika w Warszawie powitali Olgierd Łukaszewicz oraz Witold Moszyński z Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego, która była inicjatorem wydarzenia, zorganizowanego pod hasłem: Nie ma niepodległości, bez europejskiej jedności!
Następnie fragmenty Konstytucji dla Europy 1831 przeczytał Andrzej Seweryn. Na scenie towarzyszyły mu Wiktoria Chreczenko i Arina Piskowska. „Widzimy podobieństwo pomiędzy sytuacją Polski, która zbuntowała się przeciwko rosyjskiemu panowaniu, a sytuacją w dzisiejszej Ukrainie. Dlatego zaprosiliśmy Arinę Piskowską i Wiktorię Chreczenko do wspólnego, z Dyrektorem Teatru Polskiego Andrzejem Sewerynem, odczytania fragmentów dzieła Jastrzębowskiego, w przekładzie Igora Isajewa.” – tłumaczył Olgierd Łukaszewicz, zapowiadając występ artystów.
Podczas uroczystości wystąpił także m.in. Marszałek Senatu RP – prof. Tomasz Grodzki, który rekomendował Polakom Jastrzębowskiego jako patrona edukacji europejskiej. Były ambasador RP przy UE Jan Truszczyński wskazał do czego zobowiązała się Polska wstępując do UE. Z kolei Przewodniczący Komitetu Nauk Prawnych PAN – prof. Robert Grzeszczak, współautor podręcznika „Prawo Unii Europejskiej” podkreślał, że wartość integracji jako remedium na wojnę w Europie była dostrzegana przez polskiego wizjonera na 1,5 wieku przed powstaniem Wspólnot Europejskich. Prof. Roman Kuźniar – Przewodniczący Rady Fundacji My Obywatele UE dobitnie tłumaczył czym grozi idea „Europy Ojczyzn”, pozostająca w sprzeczności z ideą europejskiej integracji. Za sfederalizowaną Europą opowiedzieli się również Przewodniczący Związku Stowarzyszeń Forum Ruchu Europejskiego Marcin Święcicki oraz Przewodnicząca Unii Europejskich Demokratów Elżbieta Bińczycka.
W uroczystość zaangażowali się również przedstawiciele studenckiego Koła Naukowego „My dla Europy”, działającego przy Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Zachęcali oni swoich rówieśników do udziału w wyborach i przestrzegali, aby nie angażować się po stronie przeciwników Unii Europejskiej.
Uroczyste odsłonięcie tablicy nie byłoby możliwe bez zaangażowania Muzeum Niepodległości i jego dyrektora Tadeusza Skoczka w organizację wydarzenia. Ciężar realizacji projektu wzięła na siebie Warszawska Izba Gospodarcza, przy ogromnej życzliwości i pomocy ze strony dyrektora Pałacu Staszica Marcina Wochynia. Wydarzenie honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.

„Piękniejszego uczczenia 5-tej rocznicy działalności Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej, która za swego Patrona obrała Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego nie mogliśmy sobie wymarzyć! Mamy nadzieję, że jego odważne marzenie o pokojowej i w pełni zjednoczonej Europie zostanie zrealizowane w pełni. To jest możliwe, jeśli tylko obywatele UE wezmą w obronę jej wartości rozumiejąc, że stanowi to ich osobistą odpowiedzialność” – podkreślił Witold Moszyński, Prezes Zarządu Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej, dziękując wszystkim zgromadzonym za udział w uroczystości.

(info/foto:Stowarzyszenie Polskich Mediów)

Zdjęcia

  • jastrzebowski-odsloniecie-tablicy01_t1.jpeg
  • jastrzebowski-odsloniecie-tablicy02_t1.jpeg
  • jastrzebowski-odsloniecie-tablicy03_t1.jpeg
  • jastrzebowski-odsloniecie-tablicy04_t1.jpeg
  • jastrzebowski-odsloniecie-tablicy05_t1.jpeg
  • jastrzebowski-odsloniecie-tablicy06_t1.jpeg
  • jastrzebowski-odsloniecie-tablicy07_t1.jpeg
  • jastrzebowski-odsloniecie-tablicy08_t1.jpeg
  • jastrzebowski-odsloniecie-tablicy_t1.jpeg