'
Temat dniaŚwięto Lasu w Gawłówku Gmina DrwiniaSzkoła w Dziewinie będzie miała halę sportową Gmina DrwiniaW gminie Drwinia buduje się kolejne trasy rowerowe
Bezpieczeństwo publicznePolicja ostrzega - uwaga na oszustów!

ZWIASTUNDrukuj
Fakt odzyskania niepodległości w 1918 roku, po ponad stu letniej niewoli i rozgrabieniu przez zaborów naszego kraju, był procesem wieloletnim, na który nakładało się działanie także Polaków i Przyjaciół naszego kraju z poza ojczyzny, którzy sprzyjali zniewolonej Polsce. Pojawiają się legioniści :J. Piłsudski, J. Haller, J. Paderewski i wielu patriotów. Ich działanie przyczyniło się do tego, że sprawa polska stała się głośna w Europie i nie tylko.


W 1914 roku ożywiły się nadzieje i dążenia do odzyskania utraconej niepodległości. Polacy wykorzystując walki w obozie naszych nieprzyjaciół, widzieli pojawiającą się szansę na odzyskanie niepodległości.

Stulecie odzyskaniu niepodległości, to czas nie tylko wspomnień z przeszłości i dokonań, ale skierowanie na budowanie przyszłości. Odzyskanie niepodległości w 1918 roku na uniwersalnych warunkach, ukierunkowane było na odzyskanie naszej tożsamości narodowej, zjednoczenie kraju i scalenie terytorium podzielonego przez zaborców, poszanowanie praw.


11 listopada, kiedy Polska stała się krajem niepodległym i powróciła na mapę Europy, Polacy poczuli się wolni. Ale to nie był koniec naszych zabiegów o pełny sukces. Wojna z Bolszewikami, walki na Śląsku i Wielkopolsce, działania o dostęp do morza, II wojna Światowa, stan wojenny w kraju, nie pełna samodzielność po II wojnie światowej, sprawiły, że w stuleniem okresie po odzyskaniu niepodległości dopiero rok 1989 - to data naszej wolności, w niepodległym kraju.

W 1939 roku Polska ponownie traci wolność . Niemcy przez ponad 4 lata okupują kraj, mordując i grabiąc w sposób barbarzyński podbity naród. W kraju okupowanym i za granicą gdzie działa Rząd na „uchodźtwie”, Polacy organizują na wszelki możliwy sposób opór. Polacy poza okupowanym kraju, na wschodzie i zachodzie biorą aktywny frontowy udział. W kraju oddziały partyzanckie prowadzą otwartą walkę, jak również sabotaż przeciwko okupantowi.

Od roku 1989, po wolnych wyborach, żyjemy w wolnym kraju, którego niepodległość odzyskaliśmy w 1918 roku.

Powołany Polak na Stolicę Piotrową, kardynał krakowski Karol Wojtyła, jako Papież odwiedza Polskę. W czasie tej apostolskiej pielgrzymki do Ojczyzny, Jego słynne, prorocze: „Nich zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, właściwie spowodowały, że komunizm w bloku państw Europy wschodniej, został obalony. Duch Święty przywołany przez naszego papieża sprawił, że narody opanowane przez nieludzkie systemy odzyskały wolność. Właśnie, ta pierwsza pielgrzymka św. Jana Pawła II, ówczesnego papieża „z dalekiego kraju”, Polaka, nie tylko zadziwiła świat, ale zmieniła układy i spełniła nadzieje nie tylko Europy ale i świata.


Dlatego należy nie tylko przypominać nauczanie i myśli św. Jana Pawła II , bo są nadal aktualne, nie tylko dla katolików.

Święty Jan Paweł II, dla parafian z nad Wisły był zawsze bardzo bliski. Grobelscy parafianie w pielgrzymce do Rzymu, zostali przyjęci na audiencji przez Papieża, który udzielił błogosławieństwa. Jako zadość uczynienie, z okazji setnej rocznicy urodzin naszego Papieża , parafianie , myślę, swoją modlitwą i pamięcią świętego Jana Pawła II uwielbiają i są wierni Jego działaniom.

Niech te zapowiedziane w zwiastunie wspomnienia, będą naszym udziałem i zadośćuczynieniem; za 100 lat odzyskania niepodległości, za Dar na stulecie urodzin papieża Jana Pawła II i Jego nauczanie, za Jego modlitwę w Warszawie do Ducha Świętego - podczas I pielgrzymki Papieża do kraju.
Myślę, że mieszkańcy parafii z Grobli, sto lat po odzyskaniu niepodległości, jako dar na stulecie urodzin naszego Papieża - wspomnieniami włączą się w ten jubileusz.

Pochłonięci przez coraz szybszy rytm codziennego życia, wszyscy potrzebujemy, co jakiś czas, zatrzymać się i odpocząć, aby poświęcić trochę więcej czasu na refleksję i modlitwę.
(foto_swietyjanpawel2)

Emil z Gliwic / Lipiec 2019

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.