'
Temat dniaKrakowskie obchody 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino Gmina DrwiniaŚlubowanie Wójta i Radnych Gminy Drwinia Powiat BocheńskiW powiecie bez większych zmian
Województwo MałopolskieW Brzesku odbyły się obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Nowe łóżka dla rodziców małych pacjentów w bocheńskim szpitaluDrukuj

Nowe łóżka dla rodziców małych pacjentów w bocheńskim szpitalu

Dziesięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło na Oddział Dziecięcy Szpitala Powiatowego im. bł. Marty Wieckiej w Bochni. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. Łącznie Fundacja przekazała już 833 takie łóżka 35 szpitalom w całej Polsce.


Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.

Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół Fundacji. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa, zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło. W tym roku przekazujemy łóżka dla rodziców sfinansowane z 1% podatku. To bardzo konkretny przykład, jak publicznym szpitalom może pomóc każdy z nas - mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Jak podkreślają lekarze, obecność rodzica przy dziecku to część terapii, której nie da się niczym zastąpić. Dziesięć łóżek dlaSzpitala Powiatowego im. bł. Marty Wieckiej w Bochni przekazała w imieniu Fundacji firma MAN Truck & Bus Polska, partner Fundacji w ogólnopolskim programie bezpłatnych badań USG „NIE nowotworom u dzieci”. W ciągu 17 lat programu zostało przebadanych ponad 80 tys. dzieci.

Jako partner transportowy Fundacji Ronalda McDonalda z zaangażowaniem włączamy się w projekty, których celem jest stworzenie najmłodszym jak najlepszych warunków do powrotu do zdrowia. Nasza współpraca rozpoczęła się od mobilnej kliniki, która powstała na podwoziu MAN TGM. Teraz z radością angażujemy się w kolejny projekt, przekazując do szpitali pediatrycznych łóżka dla rodziców małych pacjentów - mówi Beata Galas, dyrektor marketingu MAN Truck & Bus Polska.

Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka, a dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze.
W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, a przykłady rozwiązań, które stały się w nim standardem, okazały się także ważne w innych placówkach. Łóżka chwalili przede wszystkim rodzice, którzy spędzają w szpitalu kilka dni jak i ci którzy są w nim kilka tygodni. W efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.

Kolejne partie łóżek wysłaliśmy do Łodzi, Koszalina, Białegostoku, Gdańska, Suwałk, Kępna, Krakowa, Przemyśla, Ustrzyk Dolnych, Ełku, Legnicy, Włodawy, Włoszczowy, Wyszkowa, Lublina, Rzeszowa, Częstochowy, Gdyni, Wejherowa, Olsztyna, Radomia, Mrągowa, Warszawy, Bolesławca, Zgorzelca, Słupska, Tomaszowa Lubelskiego, Kołobrzegu, Wrocławia, Rudy Śląskiej i Bochni. Aby docenić zmianę, warto posłuchać opinii rodziców i dzieci. Tak, także dzieci! One często mówią, że dla nich łóżka są super, bo mama może być cały czas obok i jest jej wygodnie! Fundacja przekazała 833 łóżka dla rodziców 35 szpitalom w Polsce - podsumowuje Katarzyna Rodziewicz.

Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania. Rodzice hospitalizowanych dzieci doceniają jakość snu. 

Bardzo dziękujemy Fundacji Rolanda McDonalda za wsparcie w tym właśnie zakresie. Obecność rodziców przy chorych dzieciach w sposób istotny zmniejsza poziom stresu u małych pacjentów związany z pobytem w szpitalu, co ma widoczny efekt terapeutyczny w całym procesie leczenia - mówi Jarosław Kycia Dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.


(info/foto:powiatbocheński)


Zdjęcia

  • 1_t1.jpg
  • 2_t1.jpg
  • 3_t1.jpg
  • 4_t1.jpg

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.