'
Temat dniaPremier Tusk podpisał rozporządzenie - Grabiec, Kołodziejczak i Siekierski prezentują stawki dopłat do zbóż Bezpieczeństwo publiczneDroga w Słomce od jutra zamknięta ! Powiat BocheńskiZostań Superortografem Powiatu!
Województwo MałopolskieUwaga Cykliści! Gravel Karp Adventure w Osieku

Copa-Cogeca o KPS: rolnictwo musi się opłacaćDrukuj

Copa-Cogeca o KPS: rolnictwo musi się opłacać

Komisja Europejska zamierza dokładnie sprawdzać wszystkie Krajowe Plany Strategiczne pod kątem przestrzegania zasad Europejskiego Zielonego Ładu.


Copa-Cogeca apeluje, aby nie zapominać, że podstawowym celem rolników jest dostarczanie żywności, a prowadzenie gospodarstwa musi się opłacać.

Prezydia Copa-Cogeca spotkała się z Wolfgangiem Burtscherem, dyrektorem generalnym ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi (DG AGRI).

Ambitne cele Zielonego Ładu
Organizacje rolnicze z całej Europy podkreślały, że celem Wspólnej Polityki Rolnej jest dostarczanie zdrowej, bezpiecznej i dostępnej cenowo żywności. Obecnie wszystkie państwa członkowskiego pracują nad Krajowymi Planami Strategicznymi. Nakładają one na rolników nowe obowiązki klimatyczno-środowiskowe. Podkreślono, że unijni rolnicy już teraz podejmują wiele wysiłków dla podniesienia innowacyjności produkcji rolniczej oraz jej dalszego zazieleniania. Strategia „Od pola do stołu” stawia wysokie i bardzo ambitne cele ilościowe związane z redukcją zużycia nawozów czy środków ochrony roślin. Niestety wciąż nie wiąże się to z oceną skutków wprowadzenia tych celów. Tymczasem zdaniem Copa-Cogeca zagraża to bezpieczeństwu żywnościowemu całej Unii Europejskiej.

Nie zapominać o rolnikach
Copa-Cogeca wyraziła także pogląd, że to bardzo zły moment na takie rewolucyjne reformy, podczas gdy rolnictwo musi zmierzyć się z bezprecedensowymi podwyżkami kosztów produkcji. Podkreślono, że rolnictwo zrównoważone musi opierać się na trzech filarach i obejmować także kwestie społeczne i ekonomiczne.
– Reforma Wspólnej Polityki Rolnej w takiej formie, w jakiej została przyjęta, przyczynia się do zwiększenia zrównoważenia i jest bardziej przyjazna dla środowiska, klimatu oraz dobrostanu zwierząt. Ale nie może być tak, że zapomina się w niej o rolnikach – powiedział Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Reforma na ostatniej prostej
Wolfgang Burtscher, szef DG AGRI poinformował, że prace nad reformą Wspólnej Polityki są na ostatniej prostej. Jeżeli chodzi o Krajowe Plany Strategiczne to powinny one do końca roku trafić do Komisji Europejskiej gdzie zostaną poddane ocenie. Komisja po 3 miesiącach dokona oceny KPS w postaci tzw. obserwacji. Dokument ten  zostanie przyjęty przez kolegium wszystkich komisarzy i przesłany do krajów członkowskich. Jednocześnie tzw. obserwacje na temat Krajowych Planów Strategicznych zostaną podane do publicznej wiadomości tak, aby proces ich zatwierdzania był transparentny. Ramy czasowe są bardzo wąskie i nie może dojść do opóźnień, gdyż kraje członkowskie muszą mieć jeszcze czas na przyjęcie legislacji krajowej, która implementuje KPS.
Przedstawiciel Komisji Europejskiej podkreślił, że Plany Strategiczne muszą być ambitne, aby zagwarantować osiągniecie celów Europejskiego Zielonego Ładu. Dlatego Komisja Europejska będzie prosić kraje członkowskie, aby w sposób jasny i konkretny opisały jak zamierzają wprowadzić zieloną architekturę w rolnictwie. Proces zatwierdzania eko-schematów będzie bardzo trudny dlatego, że trzeba będzie zapewnić równowagę między rentownością gospodarstw i Zielonym Ładem. Zwłaszcza, że państwa członkowskie proponowały bardzo często proste eko-schematy. Komisja Europejska wysyła więc jasny sygnał, że KPS muszą być spójne z Zielonym Ładem.



(Materiał:topagrar/Autor_wk/fot. pixabay)


Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.