'
Temat dniaWirtualny spacer śladami Jana Pawła II Województwo MałopolskieJeszcze do 7 czerwca możemy wybierać Gmina DrwiniaPrzerwa w dostawie wody
Powiat BocheńskiŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĘTA LUDOWEGO

Nowe zarządzenie Biskupa Tarnowskiego

Od 1 czerwca Biskup Tarnowski znosi dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta. Jednocześnie dyspensa zostaje utrzymana dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), osób, które czują obawę przed zarażeniem COVID-19.

czytaj więcej...

Poetycki wieczór dla kobiet

Dopiero teraz udało się skompletować materiał z wieczoru poświęconego kobietom i poezji. Spotkanie zorganizowane zostało przez Gminne Centrum Kultury i Promocji w Grobli. Na zaproszenie wójta gminy Jana Pająka i dyrektora Radosława Brydniaka przybyło liczne grono pań z terenu gminy.

SIEDŹ W KĄCIE!

Na taki oto obcesowo brzmiący nakaz przetłumaczyłam sobie powszechne dziś hasło ZOSTAŃ W DOMU. \"Siedź w kącie, znajdą cię\" – mówiły dawniej mamy dorastającym córkom, które różnymi sposobami usiłowały zwrócić na siebie uwagę rówieśników: koleżanek głównie w celu wzbudzenia zazdrości, a kolegów – wiadomo...

zobacz wszystkie

Turystyka i Rekreacja

Wirtualny spacer śladami Jana Pawła II

18 maja br. minęła 100. rocznica urodzin Jana Pawła II, którego duża część życia związana była z Małopolską. Miejscem szczególnym dla Karola Wojtyły, który został Papieżem były Wadowice, a zwłaszcza Jego dom rodzinny.

czytaj więcej...

Najlepsze trasy rowerowe - tylko w Małopolsce!

Dla niedzielnych rowerzystów i rodzin z dziećmi, dla długodystansowców i lubiących wyzwania – Małopolska jest pełna malowniczych terenów, po których poruszanie się rowerem jest prawdziwą przyjemnością. A turystyka rowerowa to zdrowa i ekologiczna forma podróżowania pozwalająca odkryć na nowo bliższą i dalszą okolicę.

Szlakiem legend w Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym

Różnorodne zakątki Małopolski od lat inspirują do podróżowania w rytmie eko, w ślad za czym Fundusz Partnerstwa jako cześć programu EkoMałopolska przygotował propozycje ekowycieczek po naszym regionie autorstwa Dominiki Zaręby. Wśród ekopakietów można znaleźć trasę po Bocheńszczyźnie - Szlakiem legend w Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym.

zobacz wszystkie

Powiat Bocheński

ŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĘTA LUDOWEGO

ŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĘTA LUDOWEGO
„Nasza izba umajona, Tatarakiem obstawiona, Tatarakiem, wodną trzciną I czeremchą, i kaliną … Maju, maju, świeży gaju, Pachniesz ty dziś w całym kraju! Niosą chłopcy gałązeczki, Wiją wianki panieneczki Zielone Święta! La, la, la, la!…” (Maria Konopnicka)

czytaj więcej...

Nowe zasady płatności w Starostwie

Od dnia 1 czerwca 2020 roku zmienia się bank prowadzący obsługę finansową Powiatu Bocheńskiego. Oznacza to zmiany w obsłudze klientów. W urzędzie wprowadzone zostają płatności wyłącznie w formie bezgotówkowej

30 lat samorządności...

27 maja w całym kraju obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego. Święto to ustanowił Sejm RP dla upamiętnienia daty pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin i miast, które odbyły się 27 maja 1990 roku.

zobacz wszystkie

Bezpieczeństwo publiczne

Nietrzeźwy kierowca tira wpadł na radar

Ponad promil alkoholu w organizmie miał kierowca ciężarówki, który został zatrzymany do kontroli przez policjantów z bocheńskiej drogówki. Nietrzeźwy 48-latek przekroczył prędkość w terenie zabudowanym i wpadł na policyjny radar. Za to nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

czytaj więcej...

Nietrzeźwi kierowcy na drogach powiatu

Kierujący, który w Trzcianie wbił się osobowym BMW w betonowy mostek miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Drugi z kierowców mając blisko 1 promil wsiadł za kierownicę innego BMW i potrącił rowerzystów spychając ich do przydrożnego rowu.

Brawa dla seniorów i ich rodzin - nie dali się oszukać

Jak informuje Oficer Prasowy KPP w Bochni podkom. Łukasz Ostręga - Apele policji i akcje informacyjne przynoszą efekty. Seniorzy z powiatu bocheńskiego zachowali czujność i nie dali się oszukać przestępcom dzwoniącym przez telefon. W ciągu ostatnich dwóch dni, metodą „na policjanta” oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od 20 osób.

Nagrody za szczególne osiągnięcia sportowe

Już dziewięć lat kontynuowana jest w gminie Drwinia tradycja nagradzania najlepszych sportowców za osiągnięcia sportowe na arenach krajowych, jak również międzynarodowych. Najlepsi otrzymują nagrody pieniężne i wyróżnienia przyznawane przez wójta...

czytaj więcej...

Znosimy kolejne ograniczenia. Otwieramy boiska, wraca ekstraklasa

4 maja otwarte zostaną niektóre obiekty sportowe. Rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy będą wznowione 29 maja, a żużlowej ekstraligi 12 czerwca. Sportowcy przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą mogli korzystać z Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu.

Wydłużony termin składania wniosków

\"Małopolska infrastruktura rekreacyjno-sportowa – MIRS\". W 2020 roku na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano aż 12 mln zł. Dynamiczna sytuacja epidemiologiczna spowodowała wydłużenie terminu składania wniosków do projektu. Ostateczny termin mija 15 kwietnia br.

zobacz wszystkie

Gmina Drwinia

Przerwa w dostawie wody

Jak informuje Urząd Gminy w Drwini – W związku z informacją GZWiK Sp. z o. o. z siedzibą w Siedlcu, że na terenie gminy Drwinia w dniu 04 czerwca 2020r. (czwartek) w godz. od 8.00 do 15.00 nastąpi przerwa w dostawie wody z gminnej sieci wodociągowej.

czytaj więcej...

Umowa na oczyszczalnie ścieków i kanalizacje podpisana!

Urząd Gminy w Drwini informuje, iż kilka dni temu w wyniku rozstrzygnięcia przetargu nieograniczonego dokonanego w dniu 05 maja 2020 roku Spółka EkoDrwinia podpisała umowy dotyczące realizacji nwestycji pn. „Sanitacja Otuliny Puszczy Niepołomickiej na terenie gminy Drwinia“. Było to możliwe po dokonaniu i zaakceptowaniu zmian w umowie dotacyjnej z donatorem czyli NFOŚiGW w Warszawie.

Gmina Drwinia wspiera przedsiębiorców

Samorząd gminy Drwinia w tym wyjątkowym czasie chce pomóc osobom prowadzącym działalność gospodarczą na terenie gminy Drwinia.

zobacz wszystkie

Województwo Małopolskie

Jeszcze do 7 czerwca możemy wybierać

Najpiękniejsza Gmina Wiejska Małopolski – Region 5 (powiaty bocheński, brzeski). Najwyższy czas rozpocząć piąte już głosowanie w I Plebiscycie na Najpiękniejszą Gminę Małopolski – Najpiękniejsza Gmina Wiejska.

czytaj więcej...

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

18 maja 2020 roku mija 100. rocznica urodzin wybitnej postaci, która przez dużą część swojego życia była związana z Małopolską. Wspominaj św. Jana Pawła II razem z nami i świętuj Jego urodziny, uczestnicząc w specjalnych wydarzeniach.

Wybory bez wyborów

Minęła właśnie niedziela wyborów bez wyborów. Podobnego przypadku trudno się doszukać w historii. Nie mamy bowiem do czynienia z sytuacją, w której termin wyborów został w jakiś formalny sposób przesunięty. Termin ten pozostał bez zmian – po prostu Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że wobec przyjętych regulacji prawnych nie ma instrumentów koniecznych do wykonywania niezbędnych obowiązków, a zatem głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. I się nie odbyło.

Część IV - Grobla w nowej sytuacji po 1918 r.

Wieś galicyjska, wyniszczona przez wojnę wkroczyła w okres niepodległości. Równocześnie charakterystyczne dla polskiej galicyjskiej wsi było przeludnienie oraz duża liczba małych, a nawet karłowatych gospodarstw chłopskich. To wymagało przebudowy i przeprowadzenia reform - przede wszystkim reformy rolnej...

Koronawirus wpływa na obroty polskich mleczarni

Eksporterzy produktów mleczarskich do Chin zaczynają odczuwać zawirowania spowodowane rozprzestrzenianiem się koronawirusa 2019-nCoV określanego jako koronawirus z Wuhan. Jak wpłynie to na polskie mleczarstwo?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.