'
Temat dniaŚwięty Mikołaj odwiedził dzieci w bocheńskim szpitalu Województwo MałopolskieChoinki pod choinkę w Bochni Turystyka i RekreacjaCztery nowe rezerwaty przyrody w Małopolsce
Województwo MałopolskieFUNDUSZ AUTOBUSOWY NA 2025 R.

Pierwszy audyt krajobrazowy dla Małopolski - wielka szansa dla piękna naszych krajobrazówDrukuj

Pierwszy audyt krajobrazowy dla Małopolski - wielka szansa dla piękna naszych krajobrazów

Małopolska szczyci się unikalnymi wartościami dziedzictwa kulturowego i piękną przyrodą. Krajobrazami, których nie spotkamy nigdzie w Polsce. Atrakcyjność regionu przyciąga turystów z całego kraju i świata. Spójrzmy na nasze krajobrazy jak na wspólną wartość, która jest ważną częścią rozwoju i marki regionu. Zmieniajmy je mądrze, aby były coraz piękniejsze i chrońmy przed bezpowrotną utratą tego co niepowtarzalne.

Krajobraz kojarzymy przede wszystkim z pięknymi lub atrakcyjnymi widokami. Te, które zapadają w naszej pamięci, przywołują pozytywne emocje i wspomnienia. To bezkres morskiego wybrzeża, panorama pasma górskiego, harmonia łagodnych wzgórz z mozaiką lasów, pól i ludzkich osad, rozległe otwarte przestrzenie, rysujące się w krajobrazie sylwety miast i miasteczek, unikalne dzieła inżynierii i architektury, czy zachwycające osobliwością twory przyrody. Poszukujemy takich miejsc podróżując i zwiedzając, dokumentujemy na zdjęciach. W takich miejscach chętnie odpoczywamy od codzienności, która też dzieje się w krajobrazach, tylko w innych: takich zwyczajnych, powszednich, mijanych każdego dnia, często w ogóle niezauważanych, czasem niedocenianych.

Bo krajobraz to nie tylko zjawiskowe widoki reklamowane w przewodnikach turystycznych. Krajobraz to otaczająca nas przestrzeń, w której żyjemy. Jest materialnym obrazem i zapisem naszej historii. Każda epoka, każde pokolenie zmieniało przestrzeń pozostawiając w niej swój ślad, świadczący o sposobach gospodarowania, współistnieniu człowieka i przyrody, o możliwościach, potrzebach i priorytetach. W ten sposób nieprzerwanie kształtują się krajobrazy kulturowe i kulturowo-przyrodnicze. Są wśród nich piękne i harmonijne albo po prostu zwyczajne, ale są i już tak zniekształcone przez człowieka, że należy je uznać za zdegradowane i zniszczone.

Kiedyś procesy przekształcania przestrzeni toczyły się znacznie wolniej, przyspieszały wraz z postępem przemysłowo-technologicznym. W Polsce ostatnie dekady przyniosły niespotykaną wcześniej dynamikę i rodzaj zmian w życiu człowieka oraz w środowisku. Na naszych oczach przeobrażają się krajobrazy, które znamy, w których żyjemy. Dzieje się to w wyniku wielu pojedynczych przedsięwzięć i decyzji, rzadziej niestety w wyniku świadomego ich kształtowania i analizowania w dłuższej i szerszej perspektywie skutków podejmowanych działań. A krajobraz jest jak zmieniająca się w czasie mozaika złożona z różnej wielkości i elementów. Ważne aby utworzyły one harmonijną całość.

Krajobrazy Małopolski, szczególnie te wyjątkowe i unikalne są naszym dziedzictwem, wspólną wartością, o którą powinniśmy zadbać. Nie jest obojętne w jakiej przestrzeni żyjemy dziś i w jakiej żyć będą nasze dzieci i wnuki. Nie jest też obojętne, czy potrafimy zachować i utrwalić specyficzny charakter oraz wartości naszego regionu. Sporządzany przez samorząd województwa audyt krajobrazowy jest okazją do spojrzenia na ten temat z perspektywy regionalnej. Zachęcamy wszystkich, którym nie są obojętne zagadnienia związane z jakością przestrzeni i pięknem krajobrazów do poznania projektu dokumentu.

W części opisowej znajdą Państwo m. in. informacje o tym czym jest audyt, a także czemu i w jaki sposób będzie służyć. W rekomendacjach wskazane są działania pożądane, wpływające na utrwalanie wartości krajobrazów oraz te niepożądane mające negatywny wpływ na jakość krajobrazu. Adresatami audytu są nie tylko samorządy lokalne, posiadające w swoich kompetencjach największą odpowiedzialność za kształt przestrzeni. Audyt skierowany jest również do projektantów, inwestorów, organizacji i instytucji, do tych wszystkich, których działania zaznaczają się zmianami w krajobrazie.

Zapraszamy do współuczestnictwa w tworzeniu tego dokumentu, czyli do udziału w konsultacjach społecznych i wypowiedzenia się na temat ochrony i kształtowania krajobrazów w kontekście treści projektu. Konsultacje trwają od 13 sierpnia do 25 września 2024 roku.

Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ

Proces tworzenia tego dokumentu może stać się okazją do wspólnej refleksji na temat naszej roli w tych zmianach i odpowiedzialności za przyszłość Małopolski. Potraktujmy go jako szansę na dostrzeżenie wartości, jaką posiadamy i szansę na jej utrwalenie dla przyszłości.

(Info/foto: Biuro Prasowe UMWM/ŁP/Departament Rozwoju Regionu)

Zdjęcia

  • orawa_t1.png
  • lanckorona_t1.jpg
  • drewniany_kosciol_t1.jpg

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.