Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego w wysokości 4 mln złotych, dawny blask odzyskają liczne świątynie oraz obiekty mieszkalne i użyteczności publicznej.
W poniedziałek 27 lutego 2023 roku Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa małopolskiego i tym samym rozstrzygnął kolejną edycję konkursu pn. „Ochrona zabytków Małopolski".
Wśród 92 obiektów, które zostaną poddane konserwacji, są m.in. dwory w Okocimiu i Brodach, elewacje klasztoru w Czernej, stolarka okienna siedziby PTTK w Olkuszu oraz pałacu Myszkowskich w Książu Wielkim, kaplica w Domu Pomocy Społecznej w Karwodrzy, budynki Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, a także ruchome wyposażenie świątyń rzymskokatolickich, grekokatolickich, prawosławnych i ewangelickich.
„Ochrona zabytków Małopolski” to realizowany od lat program samorządu województwa, który co roku pozwala na renowacje wyjątkowych obiektów z całego regionu. W tegorocznej edycji konkursu do dnia 15 grudnia 2022 r złożonych zostało 213 wniosków o dotacje w ogólnej oczekiwanej kwocie dotacji w wysokości prawie 25,8 mln zł. Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego w wysokości 4 mln złotych dawny blask odzyskają liczne świątynie oraz obiekty mieszkalne i użyteczności publicznej.
Przypomnijmy, że w ramach konkursu „Ochrona zabytków Małopolski” samorząd województwa może przyznać dotacje każdemu właścicielowi obiektu zabytkowego, a więc zarówno osobom prywatnym, jednostkom samorządu terytorialnego jak i organizacjom pozarządowym i podmiotom kościelnym.
Wykaz udzielonych dotacji w galerii zdjęć (
jest wśród nich kościół w Grobli i wiele obiektów z powiatu bocheńskiego)
(Info/foto:Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego)