'
Temat dniaKonferencja dla rodziców i specjalistów również online Turystyka i RekreacjaMagia obrazu. Obejrzyj najnowszy spot Małopolski! Województwo MałopolskiePowołanie Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych
Gmina DrwiniaZmiana rozkładu jazdy: Mikluszowice - Ispina - Mikluszowice

Konferencja prasowa radnych SWMDrukuj

Konferencja prasowa radnych SWM

Poniżej publikujemy notatkę z konferencji prasowej poświęconej sytuacji pielęgniarek w małopolskich szpitalach oraz próbie odwołania Pana Krzysztofa Nowaka z funkcji Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.



Jacek Krupa - Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego

PiS próbuje odwołać przewodniczącego komisji rewizyjnej Pana Krzysztofa Nowaka. Z punktu widzenia ustawy o samorządzie wojewódzkim funkcja przewodniczącego tej komisji jest zagwarantowana dla przedstawiciela największego klubu opozycyjnego – czyli w tym przypadku koalicji obywatelskiej, jeżeli Pan Krzysztof Nowak zostanie odwołany, zaproponujemy ponownie jego kandydaturę. Pan Krzysztof Nowak jest znakomitym przewodniczącym komisji rewizyjnej, fachowo wykonuje swoje obowiązki i patrzy na ręce zarządowi województwa.

Dziś na Sesję Sejmiku mają przyjechać również, przedstawicielki pielęgniarek ze szpitala Św. Łukasza w Tarnowie. 140 pielęgniarek tego szpitala dostało wypowiedzenia zamienne, czyli zmianę warunków pracy. Szpital może stracić ¼ pielęgniarek. Nie możemy pozwolić na to, że 1 kwietnia przy łóżkach nie stanie ¼ personelu.

Krzysztof Nowak - Radny Sejmiku Woj. Małopolskiego, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Próba odwołania mojej osoby to paraliż pracy komisji rewizyjne. Jestem pewien, że decyzja o próbie mojego odwołania zapadła w gabinecie marszałka Kozłowskiego, po konsultacji z Beatą Szydło. Na komisji rewizyjnej padła już kiedyś absurdalna propozycja, aby komisja przegłosowywała pytania jakie mają być zadane Marszałkowi. Gdyby nie działalność komisji rewizyjnej nie dowiedzielibyśmy się  min. o tym jak wydatkuje środki marszałek województwa. Próba mojego odwołania to próba paraliżu prac komisji rewizyjnej. Dziękuję koleżankom i kolegom z klub KO za wsparcie. Będą nadal dociekliwie badał jak zarząd województwa wydatkuje środki to jest moja rola i tego oczekują od nas wyborcy.

Patrycja Błaszczyk - pielęgniarka

Jestem pielęgniarką szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, w Naszym szpitalu 600 pielęgniarek jest gotowych iść na drogę sądową. Do 1 lipca 2021 roku nasze kwalifikacje w stopniu magistra pielęgniarstwa były uznawane. 2 lipca 2021 roku weszła w życie ustawa, której przepisy dają możliwość swobodnego interpretowania jakie wykształcenie jest wymagane. Od tego momentu uznano, że stopień magistra jest niepotrzebny, ponieważ wymagany jest licencjat. Ten problem głównie dotyczy grupy pielęgniarek i położnych. Do lipca 2021 pielęgniarki dostawały imiennie środki adekwatne do wykształcenia. Od lipca 2021 roku środki otrzymuje szpital i dobrowolnie są wydatkowane.

Małgorzata Radwan-Ballada - Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego

W zawodzie pielęgniarek jest obowiązek ciągłego dokształcania, co pielęgniarki robiły. Dziś okazuje się, że to nie ma sensu, ponieważ ich wynagrodzenie nie jest uzależniane od wykształcenia. Jeżeli taka postawa będzie utrwalana zabraknie pielęgniarek w Małopolsce. Ponieważ taka postawa nie jest utrzymywana we wszystkich szpitalach w Naszym kraju.

Marek Sowa - Poseł na Sejm RP

Cieszę się, że radni KO poprosili o informację w sprawie sytuacji pielęgniarek. W Małopolsce jest ten problem szczególnie duży i dotyczy tylko jednej grupy zawodowej. Większość z pielęgniarek zdobyła swoje wykształcenie na własny koszt w wolnym czasie. Jest to najbardziej deficytowa grupa. Dziwie się postawie dyrektorów placówek medycznych jest ich w Małopolsce piętnaście, że w taki sposób interpretują przepisy. Obowiązkiem dyrektorów placówek medycznych jest dochodzenie z NFZ takich środków, aby były one adekwatne i wystarczały na sprawiedliwe wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia. Do wejścia w życie ustawy wynagrodzenia były sprawiedliwie wypłacane. Będziemy występowali do wszystkich 15 jednostek o zmianę podejścia. W przypadku Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie kontrakt wzrósł o 20 proc i wypłata wynagrodzeń na sprawiedliwym poziomie powinna być naturalna, tak samo jak we wszystkich szpitalach wojewódzkich w Małopolsce.

Tadeusz Gadacz - Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego

Władza musi przestać szantażować moralnie zawody, takie jak nauczyciele i pielęgniarki, że nie mogą odejść od tablic i łóżek. Za sprawiedliwą prace należy się sprawiedliwa płaca. Nie wolno używać etyki do szantażu moralnego. Najwyższy czas z tym skończyć. Gratuluję paniom pielęgniarkom, że mają odwagę pójść do sądu. 


(Info:Biuro Zarządu Regionu PO RP/foto:zrzut z ekranu)


Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.