'
Temat dniaW murach zamkowych rozbrzmiała muzyka z gorącą duszą... Bezpieczeństwo publiczneBiała Niedziela - darmowe badania i konsultacje dla mieszkańców Bezpieczeństwo publiczneAkcja krwiodawstwa w Dziewinie 26 listopada 2023 r.
Turystyka i RekreacjaIntegracja i rozwój Miejsc Przyjaznych Rowerzystom

Barbórka - Święto Górników, Hutników, Marynarzy, Rybaków, Żołnierzy, Kamieniarzy...Drukuj

Barbórka - Święto Górników, Hutników, Marynarzy, Rybaków, Żołnierzy, Kamieniarzy...

Patronką święta jest od wieków Barbara z Nikomedii, Święta Barbara – żyjąca w III wieku, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.Orędownikiem św. Barbary był papież św. Grzegorz, a znanym jej admiratorem był św. Stanisław Kostka. W Polsce kult św. Barbary był zawsze bardzo żywy. Wzmianki sięgają XI wieku, gdzie Święta Barbara wspomniana została w modlitewniku pod datą 4 grudnia.

W VI wieku cesarz Justynian sprowadził relikwie św. Barbary do Konstantynopola, w 1108 r. umieszczono je w Kijowie, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego. Również w Polsce znajduje się ich cząstka między innymi w Krakowie – Kościół św. Andrzeja, w Peplinie - Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, w Ropczycach - Parafia św. Barbary.

Św. Barbara jest współautorką archidiecezji katowickiej. Jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy m.in. górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy i wielu innych. Orędowniczka w czasie burzy i pożarów.

Św. Barbara jest również patronką Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie.

W tradycji w święto św. Barbary wkłada się ziarnka zboża i gałązki czereśni lub wiśni do wody, które mają zakwitnąć na Boże Narodzenie. Są to gałązki św. Barbary.

Z okazji Świętej Barbary - Wszystkim, którym patronuje Święta Barbara
składamy najserdeczniejsze życzenia, a Braci Górniczej - Szczęść Boże!


Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.