Piętnaście parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody zostało laureatami Złotych Pinezek. Google przyznaje to wyróżnienie na podstawie opinii użytkowników i użytkowniczek map.
W województwie małopolskim statuetkę otrzymały Ojcowski Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, rezerwat przyrody Wąwóz Homole oraz rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto.
To już druga odsłona projektu. Dwa lata temu, z okazji 15. urodzin Map Google, nagrodzonych zostało 16 atrakcji turystycznych – po jednej w każdym z województw.
Każdego dnia w Mapach Google publikowanych jest ponad milion opinii. W ciągu ostatnich trzech lat liczba recenzji, ocen i zdjęć dodanych do Map wzrosła ponad dwukrotnie. Opinie Google to skarbnica wiedzy o lokalnych miejscach – szczególnie, gdy odkrywa się te nowe. Dzięki nim użytkownicy mogą łatwiej znaleźć różnorodne atrakcje czy firmy, które najbardziej odpowiadają ich potrzebom lub wybrać miejsce, w którym będą mogli odpocząć tak, jak lubią. I to właśnie na podstawie ocen i opinii użytkowników Map Google wyłoniono tegorocznych laureatów Złotych Pinezek.
Zielone cuda natury w Małopolsce
Piękno polskiej natury zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością. W Polsce mamy obecnie 23 parki narodowe, ponad 120 parków krajobrazowych i niemal 1500 rezerwatów przyrody. Często to ostatnie już miejsca występowania wielu zagrożonych i ginących gatunków roślin i zwierząt, ale także tradycji historycznych, etnicznych oraz kulturowych. Perły polskiej przyrody doceniają użytkownicy Map Google, którzy odwiedzają parki i rezerwaty oraz dzielą się swoimi wrażeniami. Na bazie ich ocen i opinii Google przyznał 15 statuetek – po pięć dla parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Aż 5 nagrodzonych miejsc znajduje się w województwie małopolskim.
Internauci docenili Ojcowski Park Narodowy, który położony jest blisko Krakowa i słynie z wielu szlaków turystycznych i zabytków. Zamek Kazimierzowski, Grota Łokietka, Kaplica Na Wodzie czy słynna Maczuga Herkulesa to tylko niektóre z atrakcji. W parku znajduje się również Brama Krakowska, w której – jak głosi legenda – odległość dzieląca kolumny z roku na rok stale się zmniejsza. Ich całkowite zamknięcie ma ogłosić koniec świata. Ocena 4,8 ***** na podstawie 19 800 opinii.
Drugim nagrodzonym miejscem jest Pieniński Park Narodowy, który turyści uwielbiają za możliwość spływu tratwami dzikim Dunajcem, piękne panoramy i szlaki, które prowadzą na Trzy Korony i Sokolicę. W parku znajdują się aż trzy zamki – w Nidzicy i Czorsztynie oraz Zamek Pieniny. Ocena 4,9 ***** na podstawie 15 666 opinii. Wśród 5 najlepiej ocenianych na Mapach Google parków krajobrazowych znalazł się Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy licznie odwiedzany przez mieszkańców Krakowa i okolic. Na jego terenie znajduje się wiele ciekawych szlaków do pieszych wędrówek czy biegania, a także wycieczek rowerowych. Szczególnie warta polecenia jest trasa rekreacyjna prowadząca wzdłuż wałów Wisły przez Tyniec. Ocena 4,7 ***** na podstawie 9 769 opinii.
Bardzo dziękujemy za wyróżnienie jakim jest Złota Pinezka dla Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Cieszy fakt, że jest to wyraz docenienia Parku przez odwiedzających go mieszkańców i turystów. Dla nas ważne jest zachowanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych tego obszaru, szczególnie ze względu na jego położenie na terenie Krakowa i w jego bliskich okolicach. Ta nagroda to nie tylko radość, ale też motywacja do dalszych działań, które zachowają unikatowe miejsca na terenie Parków Krajobrazowych dla przyszłych pokoleń, aby opinia o nich zawsze pozostała tak dobra - mówi dr inż. Marcin Guzik, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
W naszym regionie zostały wyróżnione również dwa rezerwaty przyrody –
Wąwóz Homole (ocena 4,8 ***** na podstawie 11 236 opinii) i
Skamieniałe Miasto (ocena 4,7 ***** na podstawie 4 155 opinii). Ten pierwszy ma długość około ośmiuset metrów i jest jednym z najpiękniejszych zakątków Pienin. Ściany skalne wąwozu o kształcie litery V są bardzo wysokie, miejscami mają ponad sto dwadzieścia metrów. Turyści chętnie wybierają tamtejszą trasę turystyczną, która prowadzi wzdłuż potoku Kamionka i pozwala podziwiać kaskady wodne. Miejscem aktywnego wypoczynku dla całych rodzin jest również rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto, szczególnie lubiany przez najmłodszych turystów. Wiele skał (np. o kształcie nosa czarownicy), ciekawe legendy o rycerzach czy pustelnikach, wodospad i labirynty skalne to tylko niektóre atrakcje, które czekają w rezerwacie na dzieci.
(info/fot. Biuro Prasowe UMWM/ Wak)