'
Temat dniaUwaga Cykliści! Gravel Karp Adventure w Osieku Powiat BocheńskiRozstrzygnięcie konkursu dla NGO w zakresie kultury, sportu i turystyki Gmina DrwiniaUroczystości 70 - LECIA OSP Niedary połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej Franciszka Gajosa
Bezpieczeństwo publiczneUWAGA! Akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Uczniowie Mechanika szlifują wiedzę w firmach chłodniczychDrukuj

Uczniowie Mechanika szlifują wiedzę w firmach chłodniczych

Bolarus, Igloo, Mawi i CEBEA to firmy chłodnicze, w których od ubiegłego roku trwa kształcenie dualne dla uczniów bocheńskiego Mechanika.


Dzięki podpisaniu kolejnej umowy i dobrej współpracy, nauka we wspomnianych firmach będzie kontynuowana. Uczniowie Technikum Chłodnictwa i Klimatyzacji będą mogli łączyć naukę w szkole z praktykami zawodowymi.

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni, zdobędą wiedzę i umiejętności praktyczne pozwalające na pracę w jednym z największych segmentów gospodarki światowej. Chłodnictwo, klimatyzacja i pompy ciepła zdominują na dziesiątki lat rynek instalacyjny na całym świecie w związku ze zmianami klimatycznymi i przyśpieszony odejściem od węgla i gazu.


Kształcenie dualne opiera się na ścisłej kooperacji pomiędzy szkołą a zakładem pracy. Wprowadzenie go w naszej szkole, potwierdza, że nauka pod okiem ekspertów i praktyków, może dać w przyszłości w pełni wykwalifikowanego, potencjalnego pracownika — zaznacza starosta Adam Korta.


W programie nauczania uwzględniono zagadnienia związane z działaniem, budową i instalacją pomp ciepła. To urządzenia, które zdominują sposób ogrzewania i chłodzenia domów oraz budynków w Europie.

W kontekście podejmowania życiowych decyzji, nauka w klasie "Technik chłodnictwa i klimatyzacji" to w 100 proc. pewna inwestycja. Specjaliści w tej dziedzinie będą w najbliższych latach poszukiwani na równi z programistami. Znaczenie nowoczesnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, kriogenicznych i pomp ciepła rośnie z dnia na dzień. To efekt zmian klimatycznych, a także radykalnej decyzji Unii Europejskiej o odejściu od rosyjskich paliw kopalnych — mówi Elwira Bohdanowicz, prezes Bolarus.

Nauczanie w klasie "Technik chłodnictwa i klimatyzacji" gwarantuje wiele możliwości podjęcia pracy. Urządzenia, które produkują firmy z naszej branży są wypełnione elektroniką, monitorowane i sterowanie zdalnie przez Internet oraz napędzane energią z fotowoltaiki — wyjaśnia Robert Bialik, prezes IGLOO.

W podpisaniu porozumienia wzięli udział: Elwira Bohdanowicz i Bogusław Gąsiorek prezesi Bolarusa, Robert Bialik prezes firmy IGLOO, Bogusław Stęplewski z CEBEA, Władysław Dziedzic właściciel firmy MAWI, władze powiatu- starosta Adam Korta i wicestarosta Ryszard Drożdżak oraz Jan Balicki dyrektor Mechanika.
Umowa została podpisana do grudnia 2026 r.

***


Klasa „Technik Chłodnictwa i Klimatyzacji” w Zespole Szkół Nr 1


Uczeń uzyska wiedzę i praktyczne umiejętności z obszarów: mechaniki, elektrotechniki, elektroniki, termodynamiki, automatyki, montażu elementów mechanicznych i elektrycznych. Uzyskanie kwalifikacji (EE.15 i EE.16) pozwali na wykonywanie szeregu poszukiwanych na rynku prac związanych z urządzeniami i instalacjami klimatyzacyjnymi oraz pompami ciepła:

- montowanie i uruchamianie,
- ocena stanu technicznego,
- obsługa i konserwacja,
- naprawa i modernizacja,
- organizowanie prac związanych z montażem i eksploatacją,
- demontaż urządzeń.


(info/foto:powiatbocheński/SK)


Zdjęcia

  • dsc_7926_t1.jpg

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.