'
Temat dniaWolne miejsca w ŚDS Cerekiew Gmina DrwiniaGmina Drwinia najlepsza w pozyskiwaniu środków z UE Bezpieczeństwo publiczneWNUCZKA, WNUCZEK EDUKUJE - BABCIA, DZIADEK SIĘ STOSUJE!
Powiat BocheńskiZawody strażaków w obiektywie

Majówka na dwóch kółkachDrukuj

Majówka na dwóch kółkach

Majówka tuż-tuż, a to idealny czas na rozpoczęcie sezonu rowerowego. Do tej pory wiosna przyniosła więcej zimy niż lata, przez co motywacja do wskakiwania na siodełka i wyruszania w trasę była nieco mniejsza.

Z pewnych źródeł jednak wiemy, że w najbliższy długi weekend pogoda ma dopisywać, więc planujemy spędzić ten czas na dwóch kółkach. A jak na dwóch kółkach, to oczywiście w Małopolsce – najbardziej rowerowej części Polski.

Dlaczego akurat rowerem?

Turystyka rowerowa to nie tylko kręcenie kilometrów, czyli bądź co bądź godna pochwały aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. To również poznawanie otaczającego świata z innej niż na co dzień perspektywy. To także możliwość dotarcia do miejsc niedostępnych dla konwencjonalnych środków transportu. To w końcu całkowite ograniczanie negatywnego wpływu podróżowania na środowisko naturalne. Same plusy!

Dlaczego do Małopolski?

Po pierwsze, Małopolska to najbogatszy historycznie, kulturowo i przyrodniczo region w Polsce. Znajduje się tu mnóstwo zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a ponadto najwyższe góry, najgłębsze doliny, liczne parki narodowe i krajobrazowe, a nawet… pustynia. Dodając do tego miejscowe tradycje i lokalną kuchnię, otrzymujemy wspaniałą kolorową mozaikę, która z pewnością zachwyci każdego.

Po drugie, Małopolska to prawdziwy raj dla rowerzystów. Topografia terenu sprzyja uprawianiu zarówno kolarstwa górskiego, jak i szosowego. Fani MTB mogą przetestować kilka malowniczo położonychbike parków. Miłośnicy płaskich tras mogą zaś skorzystać z dobrodziejstw sieci VeloMałopolska, dzięki której można dotrzeć w każdy rejon Małopolski. Aktualnie województwo przejechać można z południa na północ po VeloDunajec oraz z zachodu na wschód Wiślaną Trasą Rowerową, a trasy rowerowe połączyły już takie centra turystyczne jak Oświęcim, Kraków i Tarnów oraz Nowy Sącz, Nowy Trag i Zakopane.

MORy i MPRy

Podróżując siecią tras VeloMałopolska, można zatrzymać się na krótki postój w Miejscach Obsługi Rowerzystów (MORach). Są to zadaszone przystanki, w których można schronić się przed słotą i wiatrem, zorganizować piknik lub po prostu chwilę odpocząć. Poza tym warto rozejrzeć się za Miejscami Przyjaznymi Rowerzystom (MPRami), czyli hotelami, restauracjami, sklepami i innymi lokalami usługowymi, które posiadają odpowiednie  udogodnienia dla rowerów i specjalną ofertę skierowaną do ich właścicieli.

Gdzie szukać inspiracji?

Sporo propozycji wycieczek po Małopolsce (nie tylko rowerowych!) można znaleźć na stronie visitmalopolska.pl. Tych w 100 procentach dedykowanych cyklistom należy szukać na podstronie
narowery.visitmalopolska.pl. Jest ich niezmiernie dużo, także każdy rowerzysta, niezależnie od wieku, stopnia zaawansowania lub upodobań (dot. rodzaju nawierzchni itp.), na pewno znajdzie coś interesującego. Więcej rowerowych inspiracji, informacji, podpowiedzi i rekomendacji można uzyskać śledząc fanpage Małopolska na rowery.
Dodatkowo niedawno uruchomiona została nowa bezpłatna nawigacja rowerowa Rowerowa Małopolska, dzięki której w łatwy i szybki sposób zaplanować można rowerową eskapadę i to w 3 różnych trybach: turystycznym, terenowym i miejskim. Do pobrania są również 2 przewodniki rowerowe – blogerski i młodzieżowy – które zawierają relacje podróżników z odkrywania uroków Małopolski na dwóch kółkach. Możliwości jest wiele – zapraszamy!

Tajemnice VeloMałopolska i lot balonem

Z przewodnikiem młodzieżowym – „VeloMałopolska. Dziennik podróży” – związany jest konkurs z cenną i atrakcyjną nagrodą główną, którą jest voucher dla dwóch osób na lot balonem nad Małopolską. Wystarczy zaznajomić się z powyższą publikacją i zaproponować alternatywną atrakcję, znajdującą się na trasie przejazdu naszych bohaterów. Szczegóły dotyczące konkursu (opis i kryteria) znajdują się TUTAJ>>>.

Zabawa potrwa do 10 maja – gorąco zachęcamy do wzięcia w niej udziału.
MAŁOPOLSKA NA ROWERY!(info/foto:Biuro Prasowe UMWM/Departament Turystyki/JS)


Zdjęcia

  • crazycopter_velo_dunajec_sony_05242_t1.jpg
  • dji_0420_hdr5_t1.jpg
  • dsc06085_t1.jpg
  • pieniny_t1.jpg
  • 0w1a2923_t1.jpg
  • 278573285_7620917511252448_774098333130277818_n_t1.png

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.