'
Temat dniaWnioski NIK o eliminowaniu kierujących pod wpływem... Powiat BocheńskiFestiwal Piosenki - Integracja Malowana Dźwiękiem Gmina DrwiniaJak zmieniała się gmina Drwinia - FILM
Województwo MałopolskieSAMORZĄDOWY PROGRAM POŻYCZKOWY

Cerekiew - Jeszcze w tym roku powstanie Środowiskowy Dom SamopomocyDrukuj

Cerekiew - Jeszcze w tym roku powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy

Jeszcze w tym roku w budynku po Szkole Życia w Cerekwi powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy dla 40 podopiecznych. Starosta Bocheński Adam Korta wraz z Wicestarostą Ryszardem Drożdżakiem podpisali umowę na prowadzenie ośrodka z ks. Tadeuszem Isakowiczem–Zaleskim prezesem Fundacji im. Brata Alberta.

W spotkaniu uczestniczyli również członkowie Zarządu Powiatu Rafał Rudka, Jerzy Błoniarz oraz Marek Rudnik.

Podpisana wczoraj umowa to wynik otwartego konkursu ofert na prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Cerekwi. Fundacja im. Brata Alberta narodziła się w środowisku sympatyków idei albertyńskiej, wywodzących się z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych i wspólnot „Wiara i Światło" z Krakowa, zwanych popularnie „Muminkami”. Działania Fundacji obejmują prowadzenie domów stałego pobytu, domów dziennego pobytu, warsztatów terapii zajęciowej, świetlic terapeutycznych, ośrodków adaptacyjnych, szkół oraz przedszkoli integracyjnych.


Placówki tego rodzaju bardzo brakowało na północy powiatu bocheńskiego. Środowiskowy Dom Samopomocy zapewni opiekę dla 40 uczestników. Otrzymają oni niezbędne wsparcie społeczne, będą mogli nauczyć się samodzielności, jednocześnie zyskają możliwość integracji ze środowiskiem. Dziękuję księdzu Tadeuszowi Isakowiczowi - Zalewskiemu za pomoc w utworzeniu tej ważnej dla mieszkańców Bocheńszczyzny placówki - powiedział Adam Korta Starosta Bocheński.

Budynek w Cerekwi to obiekt z lat osiemdziesiątych, pełnił kiedyś funkcje Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W efekcie przeprowadzonego tam obecnie remontu, powstanie piękny i w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami obiekt. Powiat na remont budynku i prowadzenie ośrodka pozyskał dotację.

Środowiskowe domy samopomocy, zwane inaczej ośrodkami wsparcia, służą budowaniu sieci oparcia społecznego i przygotowują do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku. Są przeznaczone dla osób przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie. To placówki okresowego dziennego lub całodobowego pobytu, w którym osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą otrzymać częściową opiekę i pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych oraz posiłek.


(info/foto_powiatbocheński)


Zdjęcia

  • dsc_2578_t1.jpg
  • dsc_2593_t1.jpg
  • dsc_2599_t1.jpg
  • dsc_2604_t1.jpg
  • dsc_2616_t1.jpg
  • dsc_2621_t1.jpg
  • dsc_2623_t1.jpg
  • dsc_2626_t1.jpg
  • dsc_2631_t1.jpg
  • dsc_2645_t1.jpg

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.