'
Temat dniaZmarł Ludwik Węgrzyn były Starosta Bocheński, wybitny samorządowiec Powiat BocheńskiPrzenośny defibrylator w starostwie Powiat BocheńskiWolne miejsca w ŚDS Cerekiew
Gmina DrwiniaGmina Drwinia najlepsza w pozyskiwaniu środków z UE

Atrakcje - Weekendu z zabytkamiDrukuj

Atrakcje - Weekendu z zabytkami

Już tylko godziny dzielą nas od wyjątkowego weekendowego wydarzenia - Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego, autorskiego projektu Starostwa Powiatowego w Bochni, który Organizowany jest od 14 lat.


W tym roku rozpoczynamy niestandardowo od wernisażu wystawy fotografii Iana Gothier "Kobiety z ukrycia", który będzie poprzedzony spektaklem z pokazem kolekcji mody Anny Watras. Będzie z pewnością ciekawie i różnorodnie.  Pokaz odbędzie się w piątek o godzinie 18.30 na placu przy Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, następnie zaprosimy uczestników na wystawę do Galerii Sztuki Bochnia przy ul. Rynek 16.

Sobota i niedziela (11-12 września) to dwa dni pełne wrażeń, ciekawych atrakcji , swoiste święto kultury, tradycji i smaku. Przed zwiedzającymi otworzą swoje drzwi najbardziej wartościowe zabytki kultury materialnej Ziemi Bocheńskiej. Oprócz popularnej Kopalni Soli w Bochni, Kościółka Św. Leonarda w Lipnicy czy Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczy będzie można zobaczyć Kościół św. Jakuba w Rozdzielu, Sobolowie, Tarnawie czy Mikluszowicach, Izby Regionalne w Żegocinie i Lipnicy oraz Izbę Pamięci w Bratucicach. Z nowych propozycji, zabierzemy uczestników na wycieczkę w głąb starego zegara znajdującego się w bocheńskim Ratuszu, natomiast w dziesięciu lokalizacjach będzie można obejrzeć Bochnię z góry na wystawie plenerowej.

Będzie można wybrać się na wycieczkę rowerową brzegiem zakola Raby. Z pewnością dla wielu z nas, zaskoczeniem jest, że na terenie Powiatu Bocheńskiego znajdują się źródła wody mineralnej smakiem przypominające krynickie wody zdrojowe, dlatego zapraszamy w sobotnie przedpołudnie na spacer do żegocińskich źródełek. Warto zabrać ze sobą pustą butelkę, gdyż woda z tego miejsca podobno ma właściwości lecznicze. Oczywiście nie zabraknie w weekendowej ofercie spacerów tematycznych, które cieszyły się dużą popularnością w ubiegłorocznej edycji. Spacerować będzie można w Bochni, Nowym Wiśniczu czy Lipnicy Murowanej. Nie zapomnieliśmy również o wielbicielach smaków, których zapraszamy do chronowskiej winnicy, Frankówka Mała w Cichawce przygotowała rekreacyjną zabawę terenową z historią kuchni w tle, zaś Pasieka u Kiejdów zaprasza na piknik pszczelarski. To tylko nieliczne z atrakcji, które znalazły się na weekendowej mapie zwiedzania.

Cały program można znaleźć na stronie www.zabytki.powiatbochenski.pl

Na koniec na miłośników motoryzacji i nie tylko czeka samochodowa nostalgia czyli I Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych. Prawie 100 załóg z całej Polski zjedzie do Bochni, aby zaprezentować swój zabytkowy pojazd. Wśród samochodów i motocykli  będą takie okazy jak Chevrolet pickup z 1938 roku czy Harley WLA z 1942 roku. Trasa pojazdów przebiegać będzie przez Bochnię, Nowy Wiśnicz, Lipnicę Murowaną i Żegocinę. Pasjonaci motoryzacji będą mogli z bliska zobaczyć zabytkowe pojazdy, gdyż w każdej z miejscowości przewidziany jest postój. W Nowym Wiśniczu na parkingu przy Kościele oraz Zamku, w Lipnicy Murowanej i Żegocinie na parkingach zlokalizowanych  w centrum, natomiast w Bochni zapraszamy wszystkich do Parku Rodzinnego Uzbornia na godzinę 15.30 gdzie zlot zakończy się, konkursami m.in. na najładniejszy, najszybszy czy najstarszy pojazd.

Gwarantujemy, że każdy kto weźmie udział w Weekendzie z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego, będzie zadowolony. Będą to najbardziej niezwykłe dni i nieczęsto nadarzająca się okazja by odkryć Powiat Bocheński i jego niezwykłe a często na co dzień niedostępne miejsca, jak również wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach towarzyszących.

Serdecznie zapraszamy!

Patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

(info/grafika_powiatbocheński)


Zdjęcia

  • tablica-web_t1.jpg
  • wernisaz_t1.jpg
  • plakat-a3_zabytkowe-samocho_t1.jpg

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.