'
Temat dniaPonad 3,7 mln zł dla małopolskich szkół Bezpieczeństwo publicznePodinspektor Jarosław Kmieć nowym Komendantem Powiatowym Policji w Bochni Powiat BocheńskiXXVI Wiśnicka Parada Orkiestr Dętych
SportWyjątkowy czerwcowy weekend w Małopolsce, pełen sportowych emocji

ASF w Małopolsce - K O M U N I K A T N R 1Drukuj

ASF w Małopolsce - K O M U N I K A T N R 1

Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 15 lipca 2021 r. dotyczący wyznaczenia 1 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2021 r. w województwie małopolskim.


W dniu 13 lipca 2021 r. Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatni wynik badań laboratoryjnych potwierdzający wystąpienie ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie utrzymującym 50 sztuk świń, w miejscowości Skrzyszów, w gminie Skrzyszów w powiecie tarnowskim w woj. małopolskim.

Jest to pierwsze ognisko ASF w 2021 r. na terytorium województwa małopolskiego.

W gospodarstwie zostały wdrożone wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia ASF, w tym obejmujące m.in. zabicie i utylizację świń oraz przeprowadzenie dezynfekcji w ognisku choroby. Wokół ogniska wyznaczono obszary zapowietrzony i zagrożony.

Stwierdzone w dniu 13 lipca br. ww. ognisko ASF związane jest z niekorzystną w ostatnim czasie sytuacją epidemiologiczną w wielu krajach, zarówno UE jak i państw trzecich. W Polsce w okresie od 1 stycznia do 10 lipca 2021 roku stwierdzono 20 ognisk ASF u świń oraz 1787 ognisk ASF u dzików.

W związku z powyższym, Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców świń o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji podczas obsługi trzody, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa do gospodarstwa

(info_Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii/ Foto_agronews.com.pl)


Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.