'
Temat dnia14 KOLEJNYCH INWESTYCJI DZIĘKI OSZCZĘDNOŚCIOM PO PRZETARGOWYM Bezpieczeństwo publiczneAkcja krwiodawstwa 7 kwietnia 2024 roku Bezpieczeństwo publiczneAwans st. bryg. Piotra Gadowskiego na stanowisko Zastępcy Małopolskiego Komendanta PSP
Bezpieczeństwo publiczneWażny komunikat bezpieczeństwa!

Koniec z oszustwami handlowymi wśród seniorówDrukuj

Koniec z oszustwami handlowymi wśród seniorów

UOKIK ZNALAZŁ SPOSÓB NA NIEUCZCIWYCH SPRZEDAWCÓW ZARABIAJĄCYCH NA NAIWNOŚCI SENIORÓW.



Pokaz, na którym każdy zainteresowany otrzyma drobny sprzęt medyczny np. ciśnieniomierz lub pulsoksymetr, a przy okazji będzie mógł kupić „leczniczy koc”, urządzenie do masażu czy matę, które sprzedawane są za bardzo wysokie kwoty. Przy okazji takich eventów bardzo często seniorzy padają ofiarą oszustów.

W związku z narastającą falą „naciągania” seniorów w ten sposób, UOKiK przygotował projekt przepisów, które w systemowy sposób wyeliminują z rynku dużą część nieuczciwych praktyk, do których dochodzi podczas pokazów handlowych. Projekt zmian został wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.


Propozycje zawierają cztery ważne zmiany:

*Zakaz świadczenia usług finansowych podczas pokazów czy wycieczek. Obecnie często konsumenci są namawiani, a nawet zmuszani podczas takich spotkań do zaciągnięcia pożyczek na zakup prezentowanych produktów albo kupna ich na raty. Konsumenci często nawet nie są świadomi, że zawierają takie umowy, bo podpisują je wśród wielu innych dokumentów. Zgodnie z proponowanymi przepisami umowa o świadczenie usług finansowych zawarta podczas pokazu czy wycieczki byłaby nieważna z mocy prawa.

*Zakaz przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem. Pozwoli to skutecznie ograniczyć ryzyko strat finansowych po stronie konsumentów i umożliwi im podjęcie świadomej decyzji o zakupie. Często organizator pokazu nie informuje uczestników, że mogą odstąpić od umowy w ciągu 14 dni, a nawet jeśli to zrobią - to trudno im odzyskać pieniądze.
Prawo do odstąpienia od niektórych umów o świadczenie usług zdrowotnych zawieranych poza lokalem lub na odległość. Chodzi przede wszystkim o umowy dotyczące tzw. abonamentów czy pakietów medycznych, które są często sprzedawane na pokazach. Wartość takich pakietów to czasem nawet kilkanaście tysięcy złotych, co jest znacznym wydatkiem, szczególnie dla osób starszych.

*Zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy. Tego typu produkty np. maty rehabilitacyjne czy urządzenia do magnetoterapii, często wątpliwej jakości i po zawyżonych cenach, są regularnie oferowane podczas pokazów handlowych. Wprowadzenie zakazu ich sprzedaży pozwoli na skuteczną ochronę konsumentów, zwłaszcza seniorów, do których organizatorzy pokazów kieruję tę ofertę.



(Info_wartowiedziec.pl/Źródło:UOKiK/foto:fotolia.pl)  


Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.