'
Temat dniaGmina Drwinia najlepsza w pozyskiwaniu środków z UE Bezpieczeństwo publiczneWNUCZKA, WNUCZEK EDUKUJE - BABCIA, DZIADEK SIĘ STOSUJE! Powiat BocheńskiZawody strażaków w obiektywie
Województwo MałopolskieMałopolska Noc Naukowców - zapraszamy miłośników nauki

Ptasia grypa - nie ma zagrożenia dla ludzi, ale obowiązuje profilaktykaDrukuj

Ptasia grypa - nie ma zagrożenia dla ludzi, ale obowiązuje profilaktyka

Z powodu stwierdzenia w zeszłym tygodniu przez Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy w miejscowości Kamionka Mała, na terenie gminy Laskowa Wojewoda Małopolski rozporządzeniem ustalił strefy zagrożenia.


Zgodnie z procedurami, w ramach działań prewencyjnych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa, wyznaczono dwie strefy – zagrożenia (10 km od ogniska) i zapowietrzenia (3 kilometry od ogniska). W strefie zapowietrzenia znalazło część miejscowości Rajbrot, Bytomsko i Rozdziele. Drogach wjazdowych do obu stref znajdą się tablice ostrzegawcze o zagrożeniu.

W tej sprawie dalszych działań w Starostwie Powiatowym zebrał się sztab kryzysowy. Działania inspekcji weterynaryjnej w pierwszej kolejności będą się koncentrowały na obszarze zapowietrzonym. Inspektorzy będą sprawdzać czy nie doszło tam do zachorowań wśród drobiu i czy nie ma padłych zwierząt.

- Wirus wykryty w Powiecie Limanowskim nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Śmiertelności wśród zwierząt dochodzi do 100 %. Proszę o współpracę i zastosowanie się do zaleceń służby weterynaryjnej – apeluje Wicestarosta Ryszard Drożdżak.

Należy również zwrócić uwagę na okazyjny zakup drobiu do gospodarstw. Przepisy prawa nakładają na właścicieli ptactwa – np. kur, kaczek, gęsi, gołębi szczegółowe obowiązki związane z pojawieniem się wirusa ptasiej grypy. Wszystkie te informacje znajdą się w rozporządzeniu wojewody.

Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu to: depresja, gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność, biegunka.

W załączeniu Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu bocheńskiego, brzeskiego, gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, tarnowskiego i miasta Nowy Sącz oraz Apel Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dotyczący hodowli drobiu.

Apel Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dot. hodowli drobiuWojewódzki Inspektorat WeterynariiROZPORZĄDZENIE WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO z dnia 14 kwietnia 2021 r. poz. 2374
Info_powiatbochenski)


Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.