'
Temat dniaGmina Drwinia najlepsza w pozyskiwaniu środków z UE Bezpieczeństwo publiczneWNUCZKA, WNUCZEK EDUKUJE - BABCIA, DZIADEK SIĘ STOSUJE! Powiat BocheńskiZawody strażaków w obiektywie
Województwo MałopolskieMałopolska Noc Naukowców - zapraszamy miłośników nauki

Czy grozi nam paraliż komunikacyjny na pograniczu dwóch powiatów?Drukuj

Czy grozi nam paraliż komunikacyjny na pograniczu dwóch powiatów?

Jeden ważny most, a dwa różne punkty widzenia?
Za Dziennikiem Polskim publikujemy materiał redakcyjny autorstwa Aleksandra Gonciarza, który dokumentuje stan bieżący jednego ważnego mostu, a dwa różne punkty widzenia mieszkańców, po różnych stronach rzeki Wisły.


Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje na wakacje remont wiślanego mostu w Nowym Brzesku. Przeprawa może zostać zamknięta na kilka tygodni.

Jak informuje kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Jakubowicach Tomasz Dąbrowski most znajduje się w złym stanie technicznym i wymaga pilnego remontu.

- Konieczne jest wykonanie prac naprawczych, które obejmą podpory i ustrój nośny – tłumaczy. Drogowcy chcą wykonać remont w miesiącach wakacyjnych, gdy na przeprawie panuje mniejszy ruch. Tak, aby było to jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Dokładny termin rozpoczęcia robót i czas ich trwania powinien być znany za około miesiąc.
Już kilka lat temu, ze względu na kwestie bezpieczeństwa, wprowadzono ograniczenie tonażu na przeprawie do 3,5 tony. Po remoncie na pewno nie zostanie on zwiększony. Nie jest nawet wykluczone, że pojawią się kolejne ograniczenia w postaci zmniejszenia tonażu do 2,5 tony i zakazu wjazdu na przeprawę autobusów (w tej chwili jeszcze mogą po moście jeździć).

Zamknięcie przeprawy, nawet w wakacje, na pewno będzie kłopotliwe. Most w Nowym Brzesku jest co prawda przestarzały, składa się tylko z jednego pasa ruchu (pojazdy poruszają się po nim wahadłowo), ale mnóstwo osób korzysta z niego w drodze do szkoły, pracy itp. Najbliższy most przez Wisłę znajduje się w Niepołomicach. Kierowców czekają zatem w czasie remontu dalekie objazdy. Jak zapowiada kierownik Dąbrowski, podczas prowadzenia prac niedopuszczalny będzie również ruch pieszy.

Tymczasem przygotowania, zmierzające do budowy nowego mostu na Wiśle w rejonie Nowego Brzeska, nie posuwają się szybko. Procedura administracyjna, zmierzająca do wydania decyzji środowiskowej dla tzw. wariantu preferowanego (wg niej most miałby być zlokalizowany w Hebdowie) została wstrzymana do momentu, aż inwestor przedstawi raport oddziaływania na środowisko. Teoretycznie ma na to aż trzy lata, ale według zapewnień burmistrza Nowego Brzeska Krzysztofa Madejskiego powinien powstać szybciej. Potwierdzają to również przedstawiciele ZDW. - Chcielibyśmy, aby raport był gotowy w tym roku, a decyzja środowiskowa w połowie roku przyszłego. Bez niej wszelkie inne prace są niemożliwe – wyjaśnia Tomasz Dąbrowski.

Niestety wybór lokalizacji mostu budzi kontrowersje, o czym kilkakrotnie pisaliśmy. Na etapie przygotowywania koncepcji nowej przeprawy pojawiły się trzy propozycje jej umiejscowienia: w Sierosławicach, Hebdowie i rejonie ulicy Nękanowice w Nowym Brzesku. Ze względów ekonomicznych oraz bliskości Nowobrzeskiej Strefy Gospodarczej, jako wariant preferowany wybrano „hebdowski”. Budzi to jednak sprzeciw mieszkańców, którzy zwracają uwagę, że zmieni to charakter spokojnej dotąd miejscowości, może zagrażać zabytkowemu klasztorowi hebdowskiemu, a nawet przyczyni się do większego natężenia ruchu w Nowym Brzesku.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Nowym Brzesku kilkakrotnie powtarzały się głosy, by protestujących mieszkańców przekonywać, że budowa przeprawy to dla miasteczka wielka szansa na rozwój. Bez nowego mostu Nowe Brzesko może popaść w marazm. Były nawet opinie, by niezadowolonych „przymusić” do zmiany stanowiska. Burmistrz Madejski tłumaczy jednak, że może tylko tłumaczyć przeciwnikom budowy mostu, jakie da ona gminie korzyści.

- Podczas niedawnego spotkania w tej sprawie w Ispini byłem zaskoczony tym, że mieszkańcy tamtejszych miejscowości dążą do tego, by mieć most u siebie. Tymczasem u nas jest odwrotnie. Ludzie chcą mostu, ale jak najdalej od swoich domów. To daje do myślenia – uważa Krzysztof Madejski.


(Przyp.red.) Jak zakończy się sprawa lokalizacji przeprawy dziś nie wiemy?. Będzie potrzeba zapewne wielu rozmów. Warto jednak pamiętać, że czas szybko płynie i oby nie zakończyło się wszystko tak, by mieszkańcy po obu stronach Wisły zmuszeni byli do przeprawiania się łódkami, jak onegdaj bywało.

(Autor_Aleksander_Gąciarz/DZ.P./foto-arch.grobla.net)


Komentarze

#1 | Mostowy dnia 08 marzec 2020 17:54
Nie chcą nie budować ludziskom nie dogodzi!!!

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.