'
Temat dniaUwaga Cykliści! Gravel Karp Adventure w Osieku Powiat BocheńskiRozstrzygnięcie konkursu dla NGO w zakresie kultury, sportu i turystyki Gmina DrwiniaUroczystości 70 - LECIA OSP Niedary połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej Franciszka Gajosa
Bezpieczeństwo publiczneUWAGA! Akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Polska delegacja w nowej kadencji Komitetu RegionówDrukuj

Polska delegacja w nowej kadencji Komitetu Regionów

Od 26 stycznia 2020 roku do 25 stycznia 2025 roku potrwa rozpoczęta właśnie kadencja Europejskiego Komitetu Regionów. 11 lutego 2020 roku w Brukseli odbyła się pierwsza inauguracyjna sesja plenarna. Na pierwszej sesji plenarnej członkowie wybierają nowego przewodniczącego, nowego pierwszego wiceprzewodniczącego i nowe Prezydium.


Członków Komitetu Regionów a także – w takiej samej liczbie – ich zastępców mianuje Rada Unii Europejskiej. Od nowej kadencji w związku z Brexitem Komitet zostanie zmniejszony z 350 do 329 członków. Do tego dochodzi taka sama liczba ich zastępców.

Polska delegacja w Komitecie Regionów informuje na forum Unii Europejskiej o kwestiach, które są istotne dla władz lokalnych i regionalnych w Polsce. Prezentują również na forum Unii Europejskiej stanowiska władz lokalnych i regionalnych wobec ustawodawstwa UE. Polscy członkowie aktywnie uczestniczą w procesie legislacyjnym UE, przygotowując opinie i rezolucje, których sporządzenia KR podejmuje się z inicjatywy własnej. Organizują też imprezy związane z KR-em i posiedzenia polityczne w swoich miastach i miejscowościach.

Delegacja krajowa spotyka się przed każdą sesją plenarną, by omówić najważniejsze kwestie oraz ustalić wspólne stanowisko i działania. Na te spotkania zapraszani są prelegenci z instytucji europejskich, polskiego rządu, a także rozmaici eksperci, by przedstawić aktualne zagadnienia, najistotniejsze dla działań delegacji związanych z programem politycznym UE.

Każdy członek może być również członkiem grupy politycznej w ramach Komitetu Regionów. Obecnie w Komitecie Regionów działa pięć grup politycznych reprezentujących szereg poglądów politycznych: Europejska Partia Ludowa (PPE), Partia Europejskich Socjalistów (PES), Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), Przymierze Europejskie (EA) oraz Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR). Członkowie mogą również zadecydować, że nie będą należeć do żadnego ugrupowania (członkowskie niezrzeszeni).

Wszyscy polscy członkowie są wyłanianymi w wyborach przedstawicielami władz lokalnych i regionalnych. W skład delegacji polskiej wchodzi:

       dziesięciu członków i dziesięciu zastępców członków ze Związku Województw RP;
       trzech członków i trzech zastępców ze Związku Powiatów Polskich;
       trzech członków i trzech zastępców ze Związku Miast Polskich;
       dwóch członków i dwóch zastępców z Unii Metropolii Polskich;
       dwóch członków i dwóch zastępców ze Związku Gmin Wiejskich RP;
       jeden członek i jeden zastępca z Unii Miasteczek Polskich.

Podczas rozpoczętej kadencji Polskę w Komitecie Regionów reprezentują:

       Adam Struzik
       Aleksandra Dulkiewicz
       Cezary Przybylski
       Dariusz Strugała
       Grzegorz Schreiber
       Gustaw Brzezin
       Hanna Zdanowska
       Jarosław Stawiarski
       Józef Jodłowski
       Krzysztof Iwaniuk
       Krzysztof Matyjaszczyk
       Ludwik Węgrzyn
       Marek Woźniak
       Mariusz Frankowski
       Mieczysław Struk
       Olgierd Geblewicz
       Paweł Grzybowski
       Rafał Trzaskowski
       Robert Kościuk
       Witold Kozłowski
       Władysław Ortyl

(info/foto_wartowiedziec)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:




Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.