'
Temat dniaWnioski NIK o eliminowaniu kierujących pod wpływem... Powiat BocheńskiFestiwal Piosenki - Integracja Malowana Dźwiękiem Gmina DrwiniaJak zmieniała się gmina Drwinia - FILM
Województwo MałopolskieSAMORZĄDOWY PROGRAM POŻYCZKOWY

Życzenia Starosty z okazji Dnia Edukacji NarodowejDrukuj

Życzenia Starosty z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dziś obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej popularnie nazwany Dniem Nauczyciela, z tej okazji Starosta Bocheński Adam Korta skierował do szkół życzenia.


Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Pracownicy Oświaty!

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, który upamiętnia powołanie Komisji Edukacji Narodowej. Działalność tego pierwszego w Europie „ministerstwa oświaty” w historycznym osądzie jest dziś trudna do przecenienia – nikt z nas nie ma bowiem wątpliwości, że oświecenie ówczesnych elit politycznych polegało przede wszystkim na tym, iż potrafiły one zauważyć, jak ważne dla losów Rzeczypospolitej jest „młodzieży chowanie”.

Dzisiaj, 246 lat po tym wydarzeniu, edukacja młodego pokolenia wciąż w szczególny sposób leży nam na sercu, ponieważ dobrze wykształcona i wychowana młodzież stanowi o wartości lokalnej społeczności. Jest jej nadzieją na lepsze jutro. Wybitny mąż stanu, Abraham Lincoln, podkreślał: „Jaką mamy dziś szkołę, taką będziemy mieć elitę rządzącą w przyszłości”.

Dzisiejsza uroczystość jest okazją, by pochylić się nad istotą zawodu nauczycielskiego, zawodu którego nie sposób dobrze wykonywać, jeśli nie towarzyszy mu autentyczne powołanie i twórczy zapał. Jak mówił Konfucjusz - „Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych.”

W szkołach na terenie powiatu bocheńskiego pracują dyrektorzy i nauczyciele wybitni, o szczególnych predyspozycjach, pełniący w życiu swoich uczniów rolę autorytetów i przewodników, organizatorów życia społeczności szkolnej i różnorodnych inicjatyw pozaszkolnych.

Z okazji Waszego Święta wyrażam swoją wdzięczność za zaangażowanie i codzienny trud. Składam moje serdeczne podziękowania za rzetelność, z jaką realizujecie powierzone obowiązki, co przekłada się na sukcesy i osiągnięcia Waszych uczniów. Życzę Wam, abyście w pamięci kolejnych wychowywanych pokoleń Polaków pozostali jako ci niezapomniani, ciepło wspominani po latach. W ślad za słowami Elizy Orzeszkowej powtórzę, że „Szacunek oddany klasie nauczycielskiej jest miarą oświaty narodu, bo im więcej jest naród oświecony, tym wyżej ceni tych, którzy mu światło przynoszą.” Dzień Edukacji Narodowej jest świętem całej społeczności szkolnej, dlatego serdeczne życzenia i słowa podziękowania składam także pracownikom administracji i obsługi szkół  i placówek oświatowych.

Starosta Bocheński
Adam Korta


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.