'
Temat dniaWirtualny spacer śladami Jana Pawła II Województwo MałopolskieJeszcze do 7 czerwca możemy wybierać Gmina DrwiniaPrzerwa w dostawie wody
Powiat BocheńskiŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĘTA LUDOWEGO

Wojciechowski jednogłośnie zaakceptowanyDrukuj

Wojciechowski jednogłośnie zaakceptowany

Polski kandydat na komisarza ds. rolnictwa w drugim wysłuchaniu w Parlamencie Europejskim był na tyle przekonujący, że uzyskał pozytywną rekomendację koordynatorów komisji rolnictwa PE. Głosowanie przebiegło dla Wojciechowskiego jednogłośnie.


Po słabych wynikach pierwszego wysłuchania, które kandydat na komisarza UE ds. rolnictwa przeprowadził w języku angielskim, Polak najwyraźniej wyciągnął lekcję. Podczas dzisiejszego wysłuchania odpowiadał w ojczystym języku, co z pewnością dodało mu pewności siebie. Janusz Wojciechowski uzyskał jednogłośnie zielone światło w objęciu teki komisarza ds. rolnictwa.


Wojciechowski może liczyć na głos większości wśród frakcji
Koordynator ds. rolnictwa z Grupy Europejskiej Partii Ludowej, Herbert Dorfmann, po półtoragodzinnej wymianie poglądów z posłami do PE uznał, że wyznaczony kandydat może oczekiwać „szerokiego poparcia” ze strony grup parlamentarnych.

Podkreślono wsparcie dla rolnictwa ekologicznego
Martin Häusling, rzecznik ds. rolnictwa ekologicznego w Parlamencie Europejskim, powiedział, że jego grupa parlamentarna poprze polskiego kandydata większością głosów.

- Dziś Wojciechowski przekonał nas swoimi oświadczeniami na temat wsparcia rolnictwa ekologicznego i pokazał, że poważnie traktuje obawy europejskich rolników i chce ich wspierać - powiedział.

Sprawozdawca ds. reformy WPR, dr Peter Jahr z Grupy Europejskiej Partii Ludowej, uznał odpowiedzi udzielone w języku polskim przez kandydata na komisarza za „bardziej barwne i żywsze niż ostatnio”.

Jeśli chodzi o kontrowersyjną kwestię konwergencji, Jahr powiedział: - Często zgadzaliśmy się w tej kwestii z Komisją Europejską. Prawdziwym problemem jest Rada, która reprezentuje państwa członkowskie w tej kwestii. W przeszłości Rada często korygowała dobre propozycje.

Byłoby nierozsądnie wychodzić z nowym projektem reformy WPR
Jeśli chodzi o przedłożoną propozycję reformy WPR 2020, Jahr wyraził się pozytywnie i z zadowoleniem przyjął oświadczenie Janusza Wojciechowskiego, że nie chce przedstawiać własnych propozycji, ale chce omówić obecny projekt w rozmowach trójstronnych między Radą, Parlamentem i Komisją.
- Nierozsądne i niesprawiedliwe byłoby przychodzenie z zupełnie nowym wnioskiem – powiedział Jahr.

Po wysłuchaniu Janusza Wojciechowskiego miało miejsce spotkanie koordynatorów, którzy jednogłośnie dali mu zielone światło w objęciu teki komisarza UE ds. rolnictwa.

- Osobiście wyrażam zgodę, ale z lekkim uśmiechem – podsumował pozytywną rekomendację dla Wojciechowskiego dr Peter Jahr, który wyraził pogląd wielu koleżanek i kolegów w PE. Nie jest to kandydat doskonały. Jego zdaniem, w porównaniu z silną osobowością obecnego irlandzkiego komisarza UE ds. rolnictwa Phila Hogana, Polak wypada nieco blado.

(info/foto_topagrar/Thomas Friedrich)


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.