W przededniu czwartego spotkania znanych europejskich przedstawicieli sztuki kulinarnej, które odbyło się w dniu 26 września w Restauracji Art , mistrzowie kuchni odwiedzili gminę Drwinia i spotkali się na śniadaniu przygotowanym przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich.
Wizyta miała charakter zawodowy, ale również znalazły się w niej elementy poznawcze, bo uczestnicy spotkania od wczesnych godzin porannych zbierali grzyby na terenie Puszczy Niepołomickiej oraz skorzystali z niepowtarzalnej okazji by zobaczyć żubry.
Pobyt w Domu Spotkań Wiejskich w Zielonej był dla gości okazją do zapoznania się z nowymi smakami i specjałami kuchni regionalnej – lokalnej, które przygotowane zostały z naturalnych produktów.
Wiązało się to również z tematyką przygotowywanej kolacji, której tytułem jest „Las i zboże”.
Do degustacji w krakowskiej kolacji każdy z szefów kuchni przygotuje dania inspirowane swoim regionem.
Krakowskimi gospodarzami byli
Michał Cienki i Wiktor Kowalski – ART Restauracja w :Krakowie, a wśród gości byli:
Peter McKenna - współwłaściciel i head chef restauracji The Gannet w Glasgow.
Irlandczyk, który pracował z najlepszymi szefami w Londynie, Hadze i Sydney. Po przeprowadzce do Szkocji, wraz z Ivanem Steinem opracował koncepcję The Gannet, miejsca, w którym szczególną troską obdarzony jest produkt, pozyskiwany bezpośrednio od rolników, małych rzemieślniczych producentów, rybaków codziennie wyruszających na połów, a nawet poławiaczy owoców morza oraz zbieraczy grzybów i leśnych owoców.
Przemysław Skibiński, z pochodzenia Poznaniak, gdzie ukończył zespół szkół gastronomicznych i zdobywał doświadczenie w gotowaniu. W 2008 przeprowadził się do Krakowa oraz rozpoczął pracę w hotelu Pod Róża i Copernicus. Kolejnym krokiem w jego Krakowskiej drodze zawodowej była praca w restauracji Szara, lecz prawdziwy zwrot w jego karierze nastąpił gdy trafił do restauracji Ancora gdzie pod okiem Adama Chrząstowskiego doskonalił swoje umiejętności czego następstwem, finalnie było współtworzenie pierwszej w Polsce restauracji zajmującej się sezonowaniem mięsa „na sucho” – Ed Red, w której do chwili obecnej pracuje jako szef kuchni.
Konrad Tota jest współzałożycielem krakowskiej cukierni - Galerii Tortów Artystycznych,
którą prowadzi z powodzeniem od blisko 10 lat. Jego przygoda z cukiernictwem zaczęła się jeszcze w trakcie wymiany studenckiej we Francji.
To tam po raz pierwszy w 2008 roku zetknął się z pięknem francuskiego rzemiosła i postanowił zaszczepić nowoczesne cukiernictwo na krakowskim rynku.
Po powrocie ze Strasbourga otworzył rodzinną kawiarnię w sercu krakowskiego Kazimierza, a kilka lat później niezależną pracownię cukierniczą.
W całości oddany swojej pasji, od samego początku skupia się na pogłębianiu wiedzy i umiejętności, poprzez liczne szkolenia i literaturę fachową.
Zawodowo, jego misją jest propagowanie ducha Haute Pâtisserie oraz tworzenie spójnych, autorskich produktów w swojej firmie.
Michał Gniadek jest laureatem wielu branżowych nagród, a przez przewodnik Gault & Millau Polska został okrzyknięty Młodym Talentem.
Mimo młodego wieku (27 lat) ma już duże doświadczenie zdobyte w renomowanych restauracjach.
Zdolny uczeń Andrea Camastry, profesjonalne szlify zdobywał w zagranicznych i polskich restauracjach, m.in. nagrodzonej gwiazdką Michelin oraz czapkami żółtego przewodnika Gault & Millau.
Jego autorska kuchnia to wypadkowa doskonale opanowanego warsztatu nowoczesnych technik kulinarnych oraz zamiłowania do składników najwyższej jakości.
Aktualnie jest szefem kuchni w restauracji Zoni, gdzie przygotowuje dania intrygujące w smakach i teksturach oraz zaskakujące w swoim minimalizmie.
W serwowanych potrawach lubi łączyć przeciwstawne smakowe bieguny i tworzyć na ich bazie harmonijnie zbudowane dania, które zaspokajają wszystkie zmysły smakoszy.
Wiktor Kowalski,Absolwent szkoły gastronomicznej w Łodzi.
Początkowo pracował w łódzkich restauracjach, jednak przygodę z poważnym gotowaniem rozpoczął dopiero w Krakowie.
Swoje doświadczenie zdobywał w restauracjach "Ancora" i "Ed Red".
Ostatnio jako zastępca Szefa Kuchni w restauracji "Wierzynek".
Uczestnik stażów i konkursów branżowych: m.in. Expo Sweet 2015, 2016; L’art De la cuisine Martell 2016.
Michał Cienki - utalentowany Szef kuchni i cukiernik młodego pokolenia. Pasjonat swojego zawodu.
Absolwent Technikum Gastronomicznego w Krakowie oraz szkół policealnych: kucharz, cukiernik, technik żywienia i organizacji usług gastronomicznych.
W trakcie trwania nauki został m.in. laureatem Międzynarodowego Konkursu Szkół Gastronomicznych w Bratysławie.
W trakcie trwania pracy zawodowej ciągle szkoli się, zdobywając nowe umiejętności.
Czynnie bierze udział w konkursach branżowych, m.in. w 2014 roku zdobył V miejsce w plebiscycie do nagrody “Kucharz roku” miesięcznika “Kuchnia”;
w 2019 i 2015 roku trafił do TOP 10 na Targach Sweet Expo w Warszawie – Mistrzostwa Polski w deserach talerzowych.
Swoje doświadczenie zdobywał pod okiem uznanych krakowskich Szefów w restauracjach takich jak: "Ancora" i "Trzy Rybki", a ostatnie 3 lata szefował w restauracji "Amarylis".
Jak powiedział Michał Cienki -
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej Kraków 2019 to okazja do prezentacji sztuki kulinarnej na wielu płaszczyznach.
Także zasady ruchu Slow Food są cenne, szczególnie jeśli chodzi o prezentację bogatego dziedzictwa kulinarnego miasta, lokalnych, regionalnych i tradycyjnych produktów, a także dbałość o najwyższą jakość jedzenia i zrównoważone podejście do gastronomii.
Już od dwóch lat Kraków współpracuje blisko ze Slow Food International realizując europejski projekt Slow Food-CE. Spotkania zaproszonych przez nas zagranicznych szefów z krakowskim środowiskiem gastronomicznym z pewnością przyczynią się do upowszechnienia filozofii Slow Food, ale także kulinarnej tradycji Krakowa.
Przy degustacji przygotowanych potraw, które wyjątkowo smakowały w blasku kominkowego ognia, trwała ożywiona dyskusja na tematy kulinarne.
Goście również opowiadali o swoich doświadczeniach zawodowych. Duże zaciekawienie wzbudzały techniki przygotowania produktów. Na takie pytania odpowiadały Panie, które do Zielonej przybyły w regionalnych strojach.
Wizytę szefów kuchni na terenie gminy Drwinia przygotował dyrektor GCKiP w Drwini Radosław Brydniak wspólnie z Urzędem Gminy w Drwini, a śniadanie przygotowały Panie z KGW na terenie gminy Drwinia.
PS. Nic nie ujmując urodzie uczestników śniadania, najurodziwszy wydaje mi się ŻUBR! Pozdrawiam!