'
Temat dniaJeszcze do 7 czerwca możemy wybierać Gmina DrwiniaPrzerwa w dostawie wody Powiat BocheńskiŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĘTA LUDOWEGO
Powiat BocheńskiNowe zasady płatności w Starostwie

Hodowcy drobiu bez środków z PROWDrukuj

Hodowcy drobiu bez środków z PROW

Nie będzie wsparcia hodowców drobiu ze środków programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ministerstwo rolnictwa po interwencji Izb Rolniczych podtrzymało swoją dotychczasową decyzję, ale nie wyklucza, że w przyszłej unijnej perspektywie finansowej takie dotacje pojawią się.


Na początku lipca Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas XVI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o umożliwienie hodowcom drobiu korzystania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Hodowcy drobiu, prowadzący gospodarstwa jako działy specjalne są bowiem wykluczeni z możliwości korzystania z działań takich jak „Modernizacja Gospodarstw Rolnych” czy „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Zdaniem samorządu rolniczego wyklucza to ich z możliwości inwestowania w nowoczesny sprzęt i urządzenia, co może spowodować w przyszłości problemy z konkurencyjnością produkcji polskiego drobiu.


W odpowiedzi MRiRW napisało do KRIR, że na obecnym etapie wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 nie przewiduje się rozszerzenia grona beneficjentów powyższych instrumentów wsparcia o rolników prowadzących inny niż ekologiczny chów drobiu. Ministerstwo rolnictwa podkreśliło, że sposób podziału środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014—2020 został określony na podstawie analiz, opinii ekspertów, uzgodnień, a także ukształtował się w wyniku konsultacji publicznych i negocjacji programu z Komisją Europejską.


Co po 2020?

Resort rolnictwa podkreśla jednocześnie, że rozpoczęto już prace w zakresie analizy potrzeb w obszarze wsparcia inwestycyjnego producentów rolnych po 2020 roku. Dlatego apeluje o aktywność wszystkich zainteresowanych organizacji rolniczych w tym Krajowej Rady Izb Rolniczych. Należy zgłaszać postulaty, które muszą być jednak wsparte uzasadnieniem, opartym na obiektywnych danych. Nowy okres programowania to możliwość przeanalizowania dotychczasowych rozwiązań, w tym dotyczących ukierunkowania pomocy inwestycyjnej. Jednak podejmowane decyzje muszą wynikać z obiektywnej oceny sytuacji i trzeba pamiętać, że ze względu na oczywiste ograniczenia budżetowe, nie ma możliwości wsparcia wszystkich potencjalnie zainteresowanych. 

(info/foto_topagrar/wk)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.