'
Temat dniaInformacyjny materiał filmowy dla kierowców Gmina DrwiniaEwakuacja Szkoły w Mikluszowicach Bezpieczeństwo publiczneSzczepienie lisów
Gmina DrwiniaKonkurs fotograficzny

W Drwini przygotowania do starcia z komaramiDrukuj

W Drwini przygotowania do starcia z komarami

Jak podaje w rozmowie z Bochnianin,pl wójt Jan Pająk nadszedł czas aby wydać zdecydowaną walkę z plagą komarów.


Po majowych ulewach na terenie Drwini powstały liczne i duże rozlewiska (woda stoi tam do dziś), co w połączeniu z wysoką temperaturą stworzyło komarom fantastyczne warunki do rozmnażania. Ich ilość jest ogromna. – Sytuacja jest tragiczna – powiedział wójt Jan Pająk.

Gmina chce walczyć z komarami za pomocą oprysków prowadzonych z powietrza. Do opryskania jest 2,5 tys. hektarów (z wyłączeniem terenów leśnych). Podobną akcję prowadzono po powodzi w 2010 roku.

Samorząd jest już po rozmowach z PZL Mielec, który mógłby użyć swoich maszyn do zrealizowania zlecenia. Nie ma jednak pewności, czy i którego środka będzie można użyć do oprysków. Środek, którym pryskano blisko dekadę temu nie ma obecnie wymaganych pozwoleń. Gmina wystąpiła więc o pilne wytyczne do stosownych instytucji i czeka na odpowiedź.

Walka z komarami odbędzie się w porozumieniu z miejscowymi pszczelarzami. Jak przekazuje wójt gminy, wyrazili oni zgodę na opryski, zaznaczając jednak, aby odbyły się one przed kwitnięciem lipy (koniec czerwca / początek lipca).

W poniedziałek o godz. 9:30 odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Drwinia. Radni mają przegłosować uchwałę w sprawie przeznaczenia 300 tys. złotych na akcję odkomarzania.

Jeśli uda się otrzymać zgodę na opryski z powietrza, samoloty pojawią się nad gminą prawdopodobnie w połowie przyszłego tygodnia. – Jeśli nie, to na każde gospodarstwo zakupimy 5 litrów środka i rozdamy każdemu, żeby mógł swoją posesję wypryskać. No innej możliwości nie ma… – powiedział wójt Jan Pająk.


foto_zielonyogrodek.pl)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.