'
Temat dniaAkcja krwiodawstwa 7 kwietnia 2024 roku Bezpieczeństwo publiczneAwans st. bryg. Piotra Gadowskiego na stanowisko Zastępcy Małopolskiego Komendanta PSP Bezpieczeństwo publiczneWażny komunikat bezpieczeństwa!
Województwo MałopolskieWielkanocne śniadanie dla Samotnych

Bez rolników nie zwalczymy ASF!Drukuj

Bez rolników nie zwalczymy ASF!

Zdaniem profesora Zygmunta Pejsaka, do walki z ASF powinni aktywnie włączyć się rolnicy.


– Tak długo w Hiszpanii nie zwalczono ASF, jak długo jego zwalczaniem zajmowało się samo państwo, a rolnicy i hodowcy kibicowali. 35 lat zwalczano ASF bez sukcesu. Po 30 latach rolnicy postanowili się włączyć. Jak się włączyli to bardzo szybko bo w ciągu 5 lat wygrano z ASF. W każdej wiosce były powołane przez rolników zespoły, które kontrolowały przestrzeganie zasad bioasekuracji przez sąsiadów – powiedział  prof. Pejsak, który podkreślił, że przestrzeganie tych zasad nie jest bardzo trudne i każdy rolnik jest w stanie to zrobić.


– Możemy się spodziewać, że w tym roku będzie rekordowa liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików – mówi światowy ekspert ds. ASF profesor Zygmunt Pejsak, który jednocześnie apeluje do rolników, aby wzięli odpowiedzialność za zwalczanie wirusa. 


W Polsce od początku roku stwierdzono już 608 przypadków ASF wśród dzików wobec 3347 rok wcześniej. – W 2018 r. mieliśmy więcej przypadków ASF niż przez 4 poprzednie lata i możemy powiedzieć, że bardzo jest prawdopodobnie, że w 2019 r. liczba przypadków ASF będzie większa niż było to w 2018 r. – twierdzi prof. Zygmunt Pejsak, który zwrócił też uwagę, że odstrzały dzików to charakterystyczna metoda walki z ASF także w innych krajach Europy Zachodniej (Belgia, Francja). A taki odstrzał jest konieczny nawet jeżeli wywołuje protesty ekologów.– Są pewne tematy, o których się nie dyskutuje ze społeczeństwem. Trzeba je załatwić i nie ma o czym dyskutować – dodał Z. Pejsak.  

Ale z wirusem ASF jednocześnie należy nauczyć się żyć, gdyż jego eliminacja z lasów czy pól jest praktycznie niemożliwa.Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt – OIE uznała, że ponieważ nie da się zwalczyć afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików to na całym świecie przyjęto zasadę, że kraj, w którym przez kolejne 12 miesięcy nie było ognisk ASF u świń jest wolny od ASF. Wirus będzie dalej obecny na polach i w lasach, dlatego trzeba robić wszystko, aby nie zawlec go do gospodarstw rolnych. A do tego niezbędne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. 

– W większości stwierdzonych w Polsce ognisk ASF to ludzie byli wektorem przenoszenia ASF ze środowiska leśnego lub polnego do chlewni. Dzik jest źródłem, ale człowiek jest wektorem – dodał profesor Pejsak, który zwrócił uwagę, że ASF jest wirusem bardzo zjadliwym (zabija wszystkie świnie w stadzie), ale jest stosunkowo mało zaraźliwy. Trzeba się też postarać, aby zawlec go do stada. 

(Wk)

Tymczasem afrykański pomór świń na dobre rozszalał się w okolicach Warszawy. Na Mazowszu w ostatnich miesiącach znajdowanych jest najwięcej padłych sztuk... Jakie musi tam być zagęszczenie populacji?! - zastanawia się autor artykułu - Dorota Kolasińska.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w komunikacie o potwierdzeniu wystąpienia 517/2019 – 608/2019 przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików za okres 4 -10.03.2019.
  
W tabeli przypadków rzuca się w oczy po raz kolejny liczba padłych dzików na Mazowszu. Z tygodnia na tydzień dzików jest coraz więcej. 

Zastanawiające jest to, jak duże musi być zagęszczenie populacji tego gatunku na tym właśnie obszarze, skoro tak wiele sztuk w każdym tygodniu znajdowane jest w podwarszawskich lasach…  

Na Mazowszu znaleziono 92 padłe sztuki w różnym wieku, 2 odstrzelono. Na Mazurach też nie jest spokojniej, bo padłych sztuk znaleziono 32 i również dwie odstrzelono. 
Na Lubelszczyźnie i na Podlasiu jest znacznie mniej przypadków, bo jedynie 7 i 9.

(info/foto_topagrar.pl)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:




Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.