'
Temat dniaPonad 3,7 mln zł dla małopolskich szkół Bezpieczeństwo publicznePodinspektor Jarosław Kmieć nowym Komendantem Powiatowym Policji w Bochni Powiat BocheńskiXXVI Wiśnicka Parada Orkiestr Dętych
SportWyjątkowy czerwcowy weekend w Małopolsce, pełen sportowych emocji

Handel żywymi świniami z Litwy zostanie przywróconyDrukuj

Handel żywymi świniami z Litwy zostanie przywrócony

Będzie można ponownie kupować żywe świnie z Litwy. Taką decyzję podjął minister rolnictwa – Jan Krzysztof Ardanowski


– Respektujemy zasady wolnego handlu w Unii Europejskiej, które są wielkim osiągnięciem wszystkich krajów członkowskich. Litwa jest ważnym partnerem dla Polski, dlatego przywracamy zasady  przemieszczania zwierząt, tak jak to przewidują unijne zasady – skomentował  swoją decyzję minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.


Podczas targów "Zielony Tydzień", które niedawno zakończyły się w Berlinie odbyły się trójstronne rozmowy, w których udział wzięli: komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności – Vytenis Andriukaitis, minister rolnictwa i rozwoju wsi – Jan Krzysztof Ardanowski oraz minister rolnictwa Republiki Litewskiej – Giedrius Surplys. Dyskusja dotyczyła handlu i obrotu świniami w strefach z ograniczeniami wynikającymi z obecności wirusa ASF. 

Wcześniej jednak odbyło się spotkanie szefów służb weterynaryjnych obu krajów podczas którego zostały uzgodnione dodatkowe wymogi weterynaryjne. Szczegóły tych porozumień mamy poznać już niebawem. 

Minister komentując swoją decyzję poinformował również, że liczy na to, że kraje nienależące do Unii Europejskiej będą respektować zasady regionalizacji – chodzi oczywiście o importowanie wieprzowiny z terenów, na których ASF nie występuje.

Przypomnijmy, że minister rolnictwa zablokował handel żywymi świniami z Litwy po protestach rolników w połowie grudnia 2018 r. Z tego powodu został również odwołany ze stanowiska zastępca głównego lekarza weterynarii – Krzysztof Jażdżewski.


(info/foto_topagrar_Autor_Anna_Kurek)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.