'
Temat dnia14 KOLEJNYCH INWESTYCJI DZIĘKI OSZCZĘDNOŚCIOM PO PRZETARGOWYM Bezpieczeństwo publiczneAkcja krwiodawstwa 7 kwietnia 2024 roku Bezpieczeństwo publiczneAwans st. bryg. Piotra Gadowskiego na stanowisko Zastępcy Małopolskiego Komendanta PSP
Bezpieczeństwo publiczneWażny komunikat bezpieczeństwa!

Rolnicy mogą już sprzedawać swoje produkty!Drukuj

Rolnicy mogą już sprzedawać swoje produkty!

W związku z wejściem w życie ustawy „o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników do sklepów i restauracji” oraz nowelizacji ustawy „o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia” polski rolnik może wreszcie sam sprzedawać swoje produkty sklepom, czy stołówkom.

Dotyczy to zarówno produktów nie przetworzonych, jak i tych przetworzonych, czyli np. dżemów, wędlin, serów, przetworów warzywnych.

Ustawa dotyczy rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie, lub już prowadzą tzw. handel detaliczny. Podniesiona została też dla nich – z 20 do 40 tysięcy złotych - kwota przychodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych (2 proc.).

Ograniczony jest obszar sprzedaży w ramach rolniczego handlu detalicznego: dotyczy on województwa, na terenie którego prowadzona jest produkcja żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego i powiatów lub miast „stanowiących siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujących z tym województwem”.

Stosownym rozporządzeniem z grudnia 2016 r., określono limity ilościowe dla sprzedaży żywności prowadzonej w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Nowelizacja wspomnianej ustawy „znosi obowiązek sporządzania i przedkładania powiatowemu lekarzowi weterynarii do zatwierdzenia projektu technologicznego zakładu oraz dopełniania obowiązku informacyjnego dla podmiotów prowadzących sprzedaż bezpośrednią lub działalność marginalną, lokalną i ograniczoną (MOL)”.

Łatwiej będzie rozpocząć tego typu działalność, zniesiono też obowiązek zatwierdzenia jej przez właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wystarczy złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładów we właściwym organie Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(info/foto_farmer.pl)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:




Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.