
Dobiegła końca inwestycja remontu ciągu drogowego o długości ponad cztery kilometry w miejscowości Grobla. Inwestycja realizowana była w ramach tzw. “Schetynówek”, a wiązała się z wykonaniem robót na trzech odcinkach w rejonie Grobli.
Pierwszy wiązał się z wykonaniem remontu na odcinku w rejonie Zaprzerwia, gdzie na odcinku ponad 1 km wykonano remont nawierzchni bitumicznej, remont pobocza, remont przepustów drogowych z wymianą uszkodzonych rur I murków czołowych, remont zjazdów do posesji, z wyłożeniem skarp płytami ażurowymi oraz uzbrojeniem w stalowe bariery ochronne I wykonaniem dwóch progów zwalniających w miejscach niebezpiecznych,
Drugi odcinek obejmował remont drogi w rejonie: Kłosina, Bagienic, Bajki I Posmykowa, gdzie wykonano prace na odcinku ok. 600 metrów.
W ramach tych prac wykonano remont nawierzchni bitumicznej na skrzyżowaniach, remont poboczy, regulację odwodnienia liniowego na łukach wewnętrznych, remont peronów przystankowych I wykonanie stalowych barier ochronnych I wykonanie oznakowania pionowego przy drodze..
Trzeci odcinek obejmował obejmował roboty na odcinku: Kłosin, Cialapówka, Skała o długości pnad dwa kilimetry.
Obejmował on roboty związane z wykonaniem w miejscowości Grobla remontu pobocza, remontu nawierzchni bitumicznej, remont zjazdów do posesji indywidualnych I publicznych, regulację odwodnienia I profilowanie rowów, remont przepustów drogowych, remont peronów przystankowych komunikacji szkolnej ,montaż barier ochronnych stalowych, montaż oznakowania pionowego i poziomego.
Na wykonanie tej inwestycji Gmina Drwinia otrzymała dofinansowanie w wysokości 727 821,00 PLN.
Warto jednak w tym miejscu przypomnieć, że w związku z wykonanymi pracami remontowymi na drogach w Grobli pojawiły się nowe zasady, które obowiązują użytkowników ruchu.
Po pierwsze:
– warto pamiętać, o zmianie organizacji ruchu (nie jeździmy na pamięć – zwracamy uwagę na nowe znaki drogowe!
Po drugie:
- pojawiła się nowa sytuacja po remoncie dróg, która popularnie nazywa się „chodnikiem najazdowym” i tu warto pamiętać, że jest to udogodnienie dla pojazdów, których kierowcy jadący z przeciwnych kierunków powinni wiedzieć, że chodnik najazdowy służy do tego, by pojazd i kierujący nim ustąpił przejazd – najeżdżając na chodnik, pojazdowi, po którego stronie nie ma chodnika, w celu wyminięcia się pojazdów. Ta sama zasada dotyczy omijania.
Do tych nowości trzeba się przyzwyczaić, mając na względzie to, co jest najważniejsze na drodze – bezpieczeństwo!