'
Temat dniaBurze, pioruny, tęcze... Powiat BocheńskiW niedzielę Dożynki Powiatowe SportPiłkarski weekend 18/19 sierpnia 2018 r.
Województwo MałopolskieW Tarnowie uczcili 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Alkohol i nadmierna prędkość przyczynami utraty prawa jazdyDrukuj

Alkohol i nadmierna prędkość przyczynami utraty prawa jazdy

Mimo licznych apeli kierowanych przez Policję, niestety nadal wielu kierowców decyduje się wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu. Również apele o zdjęcie nogi z gazu i dostosowanie prędkości do ograniczeń i warunków panujących na drodze zdają się trafiać w „próżnię”. Kary finansowe i utrata prawa jazdy nie wszystkich skutecznie powstrzymują przed lekceważeniem prawa.


Dowodem tego, mogą być dwa przypadki odnotowane w miniony weekend przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni.

27 maja, około godziny 8:20, na ulicy Brzeskiej, a dokładnie na jej odcinku, który stanowi odcinek drogi krajowej nr 94 mimo ograniczenia prędkości do 50 km/h i znajdującego się w niewielkiej odległości od miejsca pomiaru skrzyżowania kierowca osobowego nissana przekroczył dozwoloną prędkość o 51 km/h poruszając się 101 km/h. Uchwycili do policjanci bocheńskiej drogówki, którzy w tym miejscu pełnili pomiar prędkości. Za popełnione wykroczenie 51 letni kierowca Nissana stracił prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące, ponadto został ukarany wysokim mandatem i 10 punktami karnymi.

Ten sam patrol „drogówki”, 5 godzin później w trakcie patrolu miejscowości Nieszkowice Małe wyeliminował z ruchu drogowego nietrzeźwego kierującego. 41-leti mężczyzna, kierując osobowym oplem zwrócił uwagę policjantów niestabilnym torem jazdy. Na dodatek mężczyzna na widok radiowozu gwałtownie przyspieszył i podjął próbę ucieczki pojazdem, a później pieszo. Policjanci podjęli pościg i po kilku minutach nietrzeźwy 41-latek znalazł się w policyjnym radiowozie. Badanie stanu trzeźwości wskazało u mężczyzny blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało posiadał on prawo jazdy kategorii C i E. Przyznał się policjantom, że uprawnienie do kierowania pojazdami kategorii B zostało mu cofnięte kilka lat wcześniej za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu. W najbliższym czasie sąd podejmie decyzję na jak długo cofnąć mężczyźnie pozostałe kategorie uprawniające do kierowania pojazdami. Ponadto za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch oraz kilkutysięczna kara grzywny.

Na kanwie opisanych zdarzeń drogowych Policja apeluje o rozsądek i poszanowanie prawa. Nadmierna prędkość to najczęstsza przyczyna tragicznych wypadków, kierowanie pod wpływem alkoholu jest poważnym przestępstwem i niesie ze sobą równie poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Dbając o swoje bezpieczeństwo wpływamy na bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego i to od nas samych zależy jaki poziom bezpieczeństwa osiągniemy na polskich drogach.

(info_BP_KPP_Bochnia)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Ankieta testowa

Tak

Nie

Nie mam zdania