'
Temat dniaNa Wniebowzięcie miej w stodole połowę żęcia SportW dniu dzisiejszym GKS Drwinia zagra z Orkanem Szczyrzyc Bezpieczeństwo publiczneŚwiatowy Dzień Pszczoły
Gmina DrwiniaPółkolonie w gminie Drwinia

Kukułcze jajo w szacowaniu szkódDrukuj

Kukułcze jajo w szacowaniu szkód

W związku z niedawną nowelizacją Prawa łowieckiego w terenie pojawia się bardzo dużo niejasności. W efekcie tego rolnicy pozostają bezradni w zgłaszaniu szkód łowieckich. Na linii rolnik-gmina-koło łowieckie iskrzy już w całej Polsce. Wygląda na to, że rząd podrzucił kukułcze jajo, które muszą wysiedzieć rolnicy i gminy.


Teraz bowiem gminy muszą przyjmować zgłoszenia szkód łowieckich, ale się do tego nie kwapią. Sołtysi, przewidziani w ustawie członkowie komisji, niechętnie się w niej widzą. A myśliwi? Są teraz w dość wygodnej sytuacji, bo mogą patrzeć, jak szacują inni. Wegetacja nie czeka, rolnik się wkurza, a procedury szacowania niedograne. Jak z tym żyć?

Top agrar Polska już raz wystąpił do Ministerstwa Środowiska o potwierdzenie, dokąd rolnik ma zgłaszać szkody – kliknij TUTAJ.

Wystąpiliśmy do MŚ też o jak najszybszą nowelizację ustawy PŁ wyjaśniającą niejasności i o jak najszybsze uzyskanie wyjaśnień poniższych kwestii:
1.  Czy organ wykonawczy gminy (wójt/burmistrz/prezydent) w świetle nowelizacji ustawy PŁ ma obowiązek formalnie powołać zespół szacujący szkody? Jeśli tak, w jaki sposób?
2. Jeśli nie – jak ma być wypełniona pustka w przepisach prawnych pomiędzy zgłoszeniem za szacowaniem szkody?
3. Jak rozwiązać kwestę substytucji sołtysa w zespole w sytuacji, gdy sołtys odmawia uczestnictwa w pracy w zespole szacującym lub z obiektywnych przyczyn nie może w nim uczestniczyć?
4. Jak należy interpretować pojęcia: „przedstawiciel organu wykonawczego gminy“, „przedstawiciel organu wykonawczego jednostki pomocniczej gminy”, „przedstawiciel dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego”?
5. Czy udział gminy w procedurze szacowania będzie rodził skutki prawne regresowe w przypadku niesporządzenia protokołu przez zespół szacujący lub w przypadku sporządzenia protokołu wadliwie?
6. Jak rozwiązać problem w sytuacji, gdy w zespole nie uczestniczy przedstawiciel koła i rolnika, a pozostaje tylko „sołtys lub przedstawiciel organu wykonawczego gminy“?
7. Co ma zrobić rolnik, który zgłasza szkody do gminy, a gmina ogranicza się wyłącznie do przyjęcia zgłoszenia i nie podejmuje żadnych czynności formalnoprawnych z przeprowadzenia szacowania?


(info_top_agrar_/autor_dr.Piotr_Łuczak/fot._Czekała)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Ankieta testowa

Tak

Nie

Nie mam zdania