'
Temat dnia14 KOLEJNYCH INWESTYCJI DZIĘKI OSZCZĘDNOŚCIOM PO PRZETARGOWYM Bezpieczeństwo publiczneAkcja krwiodawstwa 7 kwietnia 2024 roku Bezpieczeństwo publiczneAwans st. bryg. Piotra Gadowskiego na stanowisko Zastępcy Małopolskiego Komendanta PSP
Bezpieczeństwo publiczneWażny komunikat bezpieczeństwa!

Dajmy samorządom więcej swobodyDrukuj

Dajmy samorządom więcej swobody

Publikujemy za Rzeczpospolitą fragment wywiadu, którego udzielił dla gazety Ludwik Węgrzyn - prezes Związku Powiatów Polskich. Ekspert Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz członek Komitetu Regionów Unii Europejskiej, starosta bocheński. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Wywiad dla Rzeczpospolitej przeprowadził Krzysztof Wellman.


- Ten rząd jest najbardziej antysamorządowy. Chce wszystko upaństwowić, nie biorąc za to jednak odpowiedzialności – mówi Ludwik Węgrzyn, prezes Związku Powiatów Polskich.


Rz: Powiedział pan niedawno, że jeszcze nigdy nie było tak antysamorządowej władzy jak obecnie. Mówił pan też o pogardzie, z jaką obecny rząd podchodzi do samorządów. Skąd takie ostre oceny?

Ludwik Węgrzyn: Jeżeli kierownictwo obecnej władzy zaczyna rozmowę o ludziach samorządu, że to jest patologia, to jak można rozumieć te słowa?

Może chodzić o konkretne przypadki.

Takie się sporadycznie zdarzają. Do ich policzenia wystarczy jednak palców u dwóch rąk, a mamy 2478 gmin, 314 powiatów ziemskich i 66 powiatów grodzkich, plus 16 województw. Nawet wśród 12 apostołów był jeden Judasz. Nie ma tak, że wszyscy są idealni, natomiast nie można pod wspólny mianownik podciągać wszystkich.
Pracuję i działam w samorządzie od początku, w różnych miejscach. Byłem wójtem, starostą, prezesem regionalnej izby obrachunkowej. Posiadam więc jakąś wiedzę. Od momentu powstania samorządu, może najmniej za rządu Tadeusza Mazowieckiego, narastał opór władz centralnych. To jest bronienie własnego imperium.


Po drodze była jednak reforma samorządowa, podobno najbardziej udana ze wszystkich dużych reform.

Ale to było właśnie za czasów Mazowieckiego. Udało się to wielkim ojcom samorządu – Walerianowi Pańce, Jerzemu Regulskiemu, Michałowi Kuleszy. To byli ludzie, którzy mieli wizję samorządu i potrafili przekuć ją na przepisy prawa oraz wdrożyć w życie. Samorząd nie jest bytem samoistnym. To jest konstrukcja prawna, która powstała z mocy suwerena i która działa w granicach zakreślonych przez suwerena.
Konstrukcja gminy była jednym z najlepszych rozwiązań. Zadaniem gminy jest wszystko, z wyjątkiem tych zadań, które przepisem rangi ustawowej zostaną przekazane innej jednostce. Gdy dziesięć lat po wprowadzeniu w życie gmin tworzono powiaty, ustawodawca odwrócił sytuację. Powiat ma tylko takie zadania, które są określone w ustawie. Nie ma dowolności w powiecie. Robię tylko to, co mi kazali.


Może dlatego powiaty stają się coraz częściej obiektem ataków. Andrzej Sadowski z Centrum im. Adam Smitha powiedział, że „powiaty nam się nie udały". Takich głosów jest dużo. Może nie warto umierać za powiat?

Warto. 5 czerwca minie 20 lat od czasu, gdy Sejm uchwalił ustawę o samorządzie powiatowym. To nie starosta czy rada powiatu, tylko ustawodawca powiedział, że powiaty mają wykonywać zadania z zakresu budownictwa i architektury, komunikacji, wydawania praw jazdy, rejestracji pojazdów, mają prowadzić państwowy zasób geodezyjny itd.
Kilka lat temu organ państwowy uchwalił wysokość odpłat za tzw. karty pojazdów, wprowadzając obowiązek uiszczenia opłaty administracyjnej w wysokości 500 zł. Ktoś zaskarżył to do Trybunału Konstytucyjnego i w wyroku stwierdzono, że rozporządzenie ministra jest niezgodne z prawem. I po dwóch latach powiaty mają obywatelom zwracać te 500 zł z odsetkami; pieniądze, które stanowiły dochody własne powiatu.
To absurd, tak nie da się pracować.
Jest też strona wydatkowa. Co to są zadania powiatu? To dom starców, dom dziecka, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, szkoła specjalna, szpital, centrum pomocy rodzinie. Kilka lat temu jeden z ministrów sugerował racjonalizację wydatków. Zapytałem, czy mam nie dawać dzieciom w domu dziecka śniadania, a seniorom kolacji.


Zawsze można zwolnić część urzędników.


Więcej na stronie Rzeczpospolita..


(info_rzeczpospolita/foto_powiat_bochenski)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:




Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.