'
Temat dniaLaureaci z powiatu bocheńskiego Turystyka i RekreacjaPrzedświąteczne strzelanie w Chrostowej KulturaADWENT 2018
Turystyka i RekreacjaHarcerze z Sokoła na strzelnicy KS Puszcza

Rolnicy w szoku! Wnioski o dopłaty za 2017 rok ARiMR rozpatrzy w czerwcu!Drukuj

Rolnicy w szoku! Wnioski o dopłaty za 2017 rok ARiMR rozpatrzy w czerwcu!

Dzisiaj w redakcji top agrar Polska rozdzwoniły się telefony z całej Polski. Rolnicy alarmują o pismach z ARiMR w sprawie dopłat bezpośrednich, w których urzędnicy informują ich, że wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2017 rok zostaną rozpatrzone dopiero w połowie czerwca!


Rolnicy nie mają w tym roku lekko. Nie dość, że wielu z nich liczy straty w uprawach po mokrym lecie i jesieni 2017 roku, ceny płodów rolnych i żywca są na niezadawalającym poziomie, bioasekuracja od dziś zmusi wielu z nich do kosztownych inwestycji lub rezygnacji z produkcji, mrozy niszczą na polach oziminy,to jeszcze ARiMR dokłada kolejny kłopot.

Napływają do nas informacje z całej Polski o tym, że gospodarze otrzymują za pośrednictwem poczty pisma z biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o doskonale znanej treści, czyli: „(…) uprzejmie informuję, że z uwagi na konieczność wykonania wszystkich obowiązkowych kontroli wniosku oraz skomplikowany charakter sprawy termin załatwienia sprawy przyznania płatności, określony w w/w przepisach zostanie przekroczony”.

Wprawdzie do takich pism rolnicy zdążyli się w ostatnich latach przyzwyczaić, bowiem gdy Agencja nie zdążyła do końca lutego rozpatrzyć wniosku wówczas wysyłała pismo z informacją o przesunięciu tego terminu o kilka tygodni do marca lub kwietnia. Jednak tym razem wszyscy, którzy do nas dzwonią lub piszą informują, że w piśmie widnieje ta sama data - połowa czerwca 2018 roku. Łatwo się domyślać co to oznacza resztę należnych płatności bezpośrednich za 2017 rok rolnicy otrzymają pod koniec czerwca, czyli w ostatnich dniach terminu, który obowiązuje Agencję.

To kiepskie wieści dla tych, którzy liczyli, że przynajmniej część wiosennych wydatków na start w pole sfinansują z należnych im dopłat. Wszystko wskazuje na to, że wyczekiwane fundusze trafią do nich dopiero pod koniec czerwca.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Biuro Prasowe ARiMR, ale do momentu publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jeżeli ona się pojawi na pewno się nią z Państwem podzielimy.

Warto dodać, że od 27 lutego 2018 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła w ramach dopłat bezpośrednich za 2017 rok 10,78 mld zł. Z tej kwoty 9,18 mld zł trafiło do 1,27 mln rolników w ramach zaliczek z tytułu tych płatności, które ARiMR wypłacała od 16 października do 30 listopada br. Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wynosi 14,8 mld zł. A zatem Agencja ma do wypłaty jeszcze 4 mld zł.

(info/foto_top_agrar/B.CZ)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

ANKIETA SAMORZĄDOWA-1

Niezdefiniowane
Niezdefiniowane
0% [0 głosów]

Niezdefiniowane
Niezdefiniowane
0% [0 głosów]

Ogółem głosów: 0
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 15-09-2018 10:12

Archiwum ankiet