'
Temat dniaAkcja krwiodawców i Festyn w Mikluszowicach SportZdzisław Kapka wręczył Puchar Polski dla GKS Drwinia Powiat BocheńskiKsięgowi Przyszłości z Ekonomika
Turystyka i RekreacjaPółkolonie z Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Drwini

Rolnicy w szoku! Wnioski o dopłaty za 2017 rok ARiMR rozpatrzy w czerwcu!Drukuj

Rolnicy w szoku! Wnioski o dopłaty za 2017 rok ARiMR rozpatrzy w czerwcu!

Dzisiaj w redakcji top agrar Polska rozdzwoniły się telefony z całej Polski. Rolnicy alarmują o pismach z ARiMR w sprawie dopłat bezpośrednich, w których urzędnicy informują ich, że wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2017 rok zostaną rozpatrzone dopiero w połowie czerwca!


Rolnicy nie mają w tym roku lekko. Nie dość, że wielu z nich liczy straty w uprawach po mokrym lecie i jesieni 2017 roku, ceny płodów rolnych i żywca są na niezadawalającym poziomie, bioasekuracja od dziś zmusi wielu z nich do kosztownych inwestycji lub rezygnacji z produkcji, mrozy niszczą na polach oziminy,to jeszcze ARiMR dokłada kolejny kłopot.

Napływają do nas informacje z całej Polski o tym, że gospodarze otrzymują za pośrednictwem poczty pisma z biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o doskonale znanej treści, czyli: „(…) uprzejmie informuję, że z uwagi na konieczność wykonania wszystkich obowiązkowych kontroli wniosku oraz skomplikowany charakter sprawy termin załatwienia sprawy przyznania płatności, określony w w/w przepisach zostanie przekroczony”.

Wprawdzie do takich pism rolnicy zdążyli się w ostatnich latach przyzwyczaić, bowiem gdy Agencja nie zdążyła do końca lutego rozpatrzyć wniosku wówczas wysyłała pismo z informacją o przesunięciu tego terminu o kilka tygodni do marca lub kwietnia. Jednak tym razem wszyscy, którzy do nas dzwonią lub piszą informują, że w piśmie widnieje ta sama data - połowa czerwca 2018 roku. Łatwo się domyślać co to oznacza resztę należnych płatności bezpośrednich za 2017 rok rolnicy otrzymają pod koniec czerwca, czyli w ostatnich dniach terminu, który obowiązuje Agencję.

To kiepskie wieści dla tych, którzy liczyli, że przynajmniej część wiosennych wydatków na start w pole sfinansują z należnych im dopłat. Wszystko wskazuje na to, że wyczekiwane fundusze trafią do nich dopiero pod koniec czerwca.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Biuro Prasowe ARiMR, ale do momentu publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jeżeli ona się pojawi na pewno się nią z Państwem podzielimy.

Warto dodać, że od 27 lutego 2018 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła w ramach dopłat bezpośrednich za 2017 rok 10,78 mld zł. Z tej kwoty 9,18 mld zł trafiło do 1,27 mln rolników w ramach zaliczek z tytułu tych płatności, które ARiMR wypłacała od 16 października do 30 listopada br. Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wynosi 14,8 mld zł. A zatem Agencja ma do wypłaty jeszcze 4 mld zł.

(info/foto_top_agrar/B.CZ)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Ankieta testowa

Tak

Nie

Nie mam zdania