'
Temat dniaPonad 3,5 mln zł dofinansowania otrzymał Powiat Bocheński Gmina DrwiniaZebranie mieszkańców Grobli Województwo MałopolskiePoza Stereotypem - Senior i Seniorka Roku 2019
Gmina Drwinia100 urodziny mieszkanki Świniar

EwniosekPlus - rewolucja w dopłatach. Obejrzyj film instruktażowy z ARiMR.Drukuj

EwniosekPlus - rewolucja w dopłatach. Obejrzyj film instruktażowy z ARiMR.

Witaj,
kto żyw, niech siada do komputera i testuje łącze internetowe. Czas składania wniosków o dopłaty bezpośrednie zbliża się wielkimi krokami. W tym roku po raz pierwszy będzie trzeba to zrobić wyłącznie przez Internet. Resort rolny i ARiMR zapewniają – a jakże – że wszystko będzie dobrze. Co zresztą mają powiedzieć?

Rolnicy nie kryją obaw; chodzi tu nie tylko o sam fakt, że zwłaszcza nieco starsze pokolenie niezbyt pewnie czuje się przed komputerem; łącza internetowe na terenach wiejskich wcale nie działają tak sprawnie, jak na Marszałkowskiej.

Bieżący rok przynosi kolejną niespodziankę: jest całkiem sporo nowości w zakresie VAT. To nie tylko obowiązek składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K nie papierowo, a w wersji elektronicznej, ale i split payment, Jednolity Plik Kontrolny.


Zapraszam do lektury!
  Pozdrawiam,
  dr Piotr Łuczak,
  "top agrar Polska"
Wniosek o dopłaty tylko przez Internet – taką zmianą ARiMR i resort rolnictwa zaskoczyły w tym roku rolników. Jak sobie poradzić z tegorocznym wnioskiem o dopłaty? Obejrzyj film instruktażowy przygotowany przez Agencję.


W założeniach wszyscy mają być zadowoleni – i Agencja, bo jej pracownicy nie będą już musieli „wklepywać”  ręcznie wniosków papierowych do systemu, i rolnicy, bo aplikacja ma być prosta, przyjazna, od ręki weryfikować składany wniosek i wskazywać ewentualne błędy. Czy tak będzie? 

Wprowadzenie obowiązku składania wniosku o dopłaty bezpośrednie, ONW czy płatności obszarowe z PROW drogą elektroniczną to skok na głęboką wodę – przede wszystkim dla samej ARiMR. Do tej pory z eWniosku korzystał jedynie skromny odsetek wnioskodawców. Dotychczasowa aplikacja była dość skomplikowana i najczęściej łatwiej i szybciej było wypełnić wniosek na papierze, a po drugie – składając wniosek papierowy rolnik otrzymywał potwierdzenie z pieczątką biura powiatowego i miał od razu w ręku namacalny dowód dopełnienia obowiązków w terminie – co jest również bardzo ważnym argumentem.

Nowa aplikacja

W tym roku mamy jednak rewolucję – Agencja przygotowuje nową aplikację, która ma być lepsza niż poprzednia. Jednak w połowie lutego, kiedy przygotowywaliśmy ten artykuł, prace nad nią wciąż trwały. Wersję demo udostępniono 12 lutego – ale w bardzo okrojonej wersji. Pojawia się zatem pytanie – czy system będzie gotowy? Wszyscy pamiętamy przecież, że problemy z systemem informatycznym ARiMR nieraz były już przyczyną opóźnień w wypłacie należnych rolnikom dopłat. 
Wszystko wyjaśni się już w połowie marca, gdy ruszy nabór wniosków. Tymczasem przyjrzyjmy się nowej aplikacji i zmianom, jakie w tym roku wprowadzono w dopłatach bezpośrednich. 


Po pierwsze: konto

Każdy, kto będzie składał w tym roku wniosek o dopłaty – niezależnie od tego, czy będzie wypełniał go we własnym zakresie, czy też zleci to zadanie uprawnionemu doradcy – musi mieć utworzone indywidualne konto w systemie ARiMR. Jego założenie jest na szczęście proste i można zrobić to przez Internet. „Wniosek o nadanie loginu” jest dostępny na stronie ARiMR, a do utworzenia konta wystarczy podać dane weryfikacyjne: 

- numer identyfikacyjny producenta, który jest jednocześnie loginem, 

- osiem ostatnich cyfr aktualnego numeru rachunku bankowego z Ewidencji Producentów, czyli tego, na który ARiMR przelewa dopłaty,

- kwotę ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR za 2017 rok (w przypadku, kiedy rolnik składa wniosek o przyznanie płatności po raz pierwszy lub nie otrzymał przelewu z ARiMR w 2017 roku, należy wprowadzić wartość „0”. W sytuacji, gdy jednego dnia na konto beneficjenta w 2017 roku wpłynął więcej niż jeden przelew z ARiMR, należy wpisać kwotę najwyższego przelewu – można to również sprawdzić w biurach powiatowych Agencji,

- adres e-mail (pole nieobowiązkowe, ale warto go podać, bo na ten adres będą przychodzić powiadomienia).

Kto miał utworzone konto w aplikacji eWniosek w poprzednich latach, może nadal korzystać z dotychczasowego loginu i hasła. Z utworzeniem konta nie trzeba czekać do 15 marca – można zrobić to już teraz.


(info_top_agrar/mat_film.arimr)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.