'
Temat dniaUwaga Cykliści! Gravel Karp Adventure w Osieku Powiat BocheńskiRozstrzygnięcie konkursu dla NGO w zakresie kultury, sportu i turystyki Gmina DrwiniaUroczystości 70 - LECIA OSP Niedary połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej Franciszka Gajosa
Bezpieczeństwo publiczneUWAGA! Akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Bioasekuracja podpisana! Od marca kontrole w całym krajuDrukuj

Bioasekuracja podpisana! Od marca kontrole w całym kraju

Bioasekuracja staje się faktem. Minister rolnictwa podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązkowe, zaostrzone wymagania weterynaryjne na terenie całego kraju. Jeszcze w marcu mają ruszyć masowe kontrole wszystkich gospodarstw zajmujących się hodowlą świń.


O przykręceniu śruby w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń mówiło się od dawna. W uzasadnieniu rozporządzenia resort rolnictwa napisał, że jego wydanie jest konieczne ze względu na zagrożenie dalszego rozprzestrzeniania się choroby w głąb kraju. Wystąpienie choroby na danym terenie powoduje szereg restrykcji i wiąże się z koniecznością likwidacji zakażonych stad, co z kolei pociąga za sobą skutki ekonomiczne i społeczne. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie gospodarstw przed ewentualnym wniknięciem wirusa. Wprowadzane przepisy mają za zadanie podnieść poziom bioasekuracji gospodarstw, a tym samym zmniejszyć ryzyko wniknięcia do niego choroby.

Rozporządzenie wejdzie w życie za 14 dni. Co to oznacza dla hodowców trzody chlewnej? Przede wszystkim to długa listów nakazów i zakazów. Rolnicy będą musieli pamiętać o izolowaniu świń od innych zwierząt hodowlanych oraz dziko i wolno żyjących, zabezpieczeniu świń przed dostępem osób trzecich, zabezpieczeniu pasz, stosowaniu odzieży i obuwia ochronnego oraz podstawowych zasad higieny. Niezbędne będzie także wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed chlewnią. W przypadku chowu otwartego rolnik będzie musiał  zabezpieczyć wybiegi dla świń podwójnym ogrodzeniem.

Ruszają kontrole

Kolejnym krokiem po wejściu w życie rozporządzenia będą masowe kontrole Inspekcji Weterynaryjnej, która odwiedzi wszystkie gospodarstwa zajmujące się hodowlą trzody chlewnej. Kontrole będą oczywiście dotyczyć spełniania powyższych wymogów przez rolników. Już na tym etapie mogą pojawić się decyzje zamykające gospodarstwa, jeżeli skala zaniedbań nie będzie dawać nadziei na poprawę.

W stosunku do pozostałych, Inspekcja Weterynaryjna wyda szczegółową listę rzeczy, które trzeba będzie poprawić. Po kilku miesiącach inspektorzy pojawią się ponownie, aby zbadać, czy zalecenia zostały wprowadzone w życie. Brak postępu będzie oznaczał nakaz oddania świń do uboju i zakaz hodowli na 2-3 lata.


Co z rekompensatami?

Obecnie w resorcie rolnictwa trwają prace nad kolejnym rozporządzeniem, które umożliwi rolnikom, których obejmie zakaz hodowli, wypłacenie rekompensat. Nieoficjalnie mówi się, że wyniosą one ok. 130 zł za sztukę. Rocznie będzie potrzebnych na ten cel z budżetu państwa ponad 300 mln zł. Ministerstwo rolnictwa już teraz zakłada, że wiele gospodarstw nie spełni nowych wymogów. Szacunki mówią, że w ciągu trzech lat pogłowie świń spadnie nawet o 1,5 mln sztuk.


Czytaj także artykuł ASF i bioasekuracja. Premierze, do dzieła!!!


Organizacje rolników w całym kraju wzywają premiera Mateusza Morawieckiego oraz cały rząd o podjęcie zdecydowanych działań w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Wszyscy zwracają uwagę, że realizacja programu bioaskuracji bez rekompensat dla rolników nie będzie możliwa.

Czytaj więcej…



(info/foto_top_agrar_wk)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:




Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.