'
Temat dniaKOMPENDIUM - JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ W INTERNECIE Województwo MałopolskieKapliczki odzyskają dawny blask Powiat BocheńskiAktualizacja informacji o naborach wniosków o wsparcie
Gmina DrwiniaKu Sierosławicom...

Siała baba makDrukuj

Siała baba mak

Uwaga, uwaga – nadchodzi! Zbliża się szybkimi krokami. Kogo/co mam na myśli? Oczywiście Gwiazdkę, kolędowy/choinkowy czas, Boże Narodzenie, Wigilię.

Wieczerza – staropolski wieczorny posiłek, dziś raczej kolacja. Wieczerza Wigilijna – magiczna godzina, która zakodowana w dzieciństwie pozostaje na całe życie niezbędnym elementem zimowego świętowania, nawet jeżeli w dużym stopniu zmieniliśmy szczegóły jej celebracji. Dwanaście potraw, których liczbę jedni uważają za symbol dwunastu apostołów, inni za odpowiednik dwunastu miesięcy. Co złoży się na te potrawy, zależy głównie od regionalnej, a często i rodzinnej tradycji. Ryby, grzyby, pierogi, zupy, na pewno też mak i bezwzględnie opłatek. Wszystko postne, wszystko przypominające o duchowej istocie Świąt, który to aspekt zostawiam do rozważań osobom bardziej kompetentnym. Sama, prozaicznie i przyziemnie, podywaguję trochę na temat rośliny znanej mi od dzieciństwa, niezmiennie też z Wigilią się kojarzącej.

Maria Teresa zaprasza>>>

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.