'
Temat dniaWolne miejsca w ŚDS Cerekiew Gmina DrwiniaGmina Drwinia najlepsza w pozyskiwaniu środków z UE Bezpieczeństwo publiczneWNUCZKA, WNUCZEK EDUKUJE - BABCIA, DZIADEK SIĘ STOSUJE!
Powiat BocheńskiZawody strażaków w obiektywie

Wyjątkowe kąpielisko powstanie w... Nowej Hucie!Drukuj

Wyjątkowe kąpielisko powstanie w... Nowej Hucie!

Już za trzy lata mieszkańcy Małopolski będą mogli odpocząć w znajdującym się w krakowskiej Nowej Hucie Przylasku Rusieckim.

Będzie to możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości ponad 11,7 mln zł, za sprawą którego na przez lata zaniedbanych terenach poprzemysłowych powstanie nowoczesne miejsce wypoczynku z kąpieliskiem nadzorowanym przez ratownika oraz piaszczystą plażą i ścieżkami, z których będą mogli korzystać zarówno piesi, jak i rowerzyści. Nie zabraknie też atrakcji dla seniorów oraz rodziców, szukających ciekawych propozycji wypoczynku dla swoich pociech.

Stara Żwirownia – nowe życie
Przylasek Rusiecki to miejsce na mapie Krakowa, gdzie w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia wydobywano żwir na budowę kombinatu metalurgicznego. Dlatego tam, w dawnym zakolu Wisły, powstał kompleks 14 zbiorników wodnych, wśród których największy – potocznie nazywany zbiornikiem numer 1 – był i jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Nowej Huty i okolic. Niestety, dziś daleko mu do miana kąpieliska miejskiego na miarę XXI w. – brakuje tam podstawowego wyposażenia, w tym chociażby przebieralni dla odpoczywających czy toalet. Jednak dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 już w przyszłym roku teren o powierzchni ponad 26 ha czekają ogromne zmiany. Zmieni się on w tętniące życiem miejsce odpoczynku, gdzie także turyści będą mogli poznać zupełnie inne oblicze Krakowa i Nowej Huty.

Przylasek Rusiecki to nieco zapomniany, ale wyjątkowo malowniczy zakątek na mapie Krakowa i Małopolski. Już niedługo mieszkańcy naszego regionu znajdą w nim doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku, a turyści będą mogli podziwiać piękno krajobrazu, ale też dowiedzieć się więcej na temat Nowej Huty i jej industrialnego dziedzictwa – mówi Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za turystykę i ochronę dziedzictwa kulturowego. Przypomina również, że w ubiegłym roku Małopolskę odwiedziło 14,9 mln turystów, z czego ponad 3,2 mln to przyjezdni z zagranicy.

W ramach inwestycji przewidziano m.in. budowę nowych ścieżek dla spacerowiczów oraz osób, które preferują wypoczynek na dwóch kółkach. Powstaną też specjalne kąpieliska z piaszczystą plażą, boiskiem do gry w piłkę plażową i polaną, na której będzie można organizować chociażby koncerty plenerowe. Do dyspozycji wypoczywających będą też specjalne pomosty, platforma do wodowania niewielkich łodzi oraz wypożyczalnia rowerków wodnych. Na co będą mogli z kolei liczyć rodzice? Specjalnie dla nich zostanie wydzielona wyjątkowa strefa wodna z pływającym basenem, a także plac zabaw. Przy zbiorniku powstanie też m.in. specjalny "pomost spotkań", na którym mieszkańcy będą mogli spotykać się i rozmawiać na interesujące ich tematy. Całość będzie wyposażona także w liczne ławki, leżaki, hamaki, parasole, ale i nawiązujące do tradycji tego miejsca głazy narzutowe, które będą równocześnie... wygodnymi siedziskami.

Trudno jednak wyobrazić sobie Przylasek Rusiecki bez wędkarzy, dlatego po zachodniej stronie zbiornika zaprojektowano pomosty, na których znajdować się będą stanowiska do wędkowania. Ale nie tylko – turyści będą mogli podziwiać okolicę ze zlokalizowanych tam punktów widokowych. Z kolei nad bezpieczeństwem wszystkich wypoczywających będą czuwać ratownicy, dla których powstaną specjalne wieże obserwacyjne.

Co niezwykle ważne, teren ten zachowa dotychczasowe walory przyrodnicze. Nowy projekt zieleni wykorzysta różne, rodzime gatunki drzew, krzewów i traw, dlatego też pojawią się tam jesiony wyniosłe, czeremchy, wierzby Iwa, derenie, czarne bzy, tatarak, czy trzmieliny pospolite. Niewątpliwą atrakcją Przylasku Rusieckiego będzie też łąka kwietna, której pięknem będzie można zachwycać od wiosny do jesieni. Warto dodać, że na terenach sąsiadujących z Przylaskiem Rusieckim zidentyfikowano również źródła geotermalne, które będą wykorzystywane na potrzeby kąpieliska.

Przypomnijmy, że inwestycja – powstająca w ramach program "Kraków - Nowa Huta Przyszłości” – będzie wykorzystywać nowoczesne rozwiązania z zakresu smart city. Dlatego na terenie przewiduje się zastosowanie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem zewnętrznym – czujniki ruchu pozwolą regulować poziom oświetlenia w sposób oszczędzający zużycie energii. Lampy będą równocześnie przekaźnikami bezprzewodowego internetu oraz systemem nagłośnienia. W pobliżu miejsc parkingowych stanie z kolei stacja ładowania samochodów elektrycznych. Ekologiczne będą też kosze na śmieci, a zamontowane w nich czujniki będą informować o zapełnieniu pojemnika. Całość będzie nadzorował system building management, pozwalający w sposób oszczędny zarządzać całym obiektem zza jednego biurka.

(info/grafika_Biuro_Prasowe_UMWM)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.