'
Temat dniaNie lipa z Bieńkowic, lecz dąb z Łodzi Powiat BocheńskiZOL na półmetku realizacji SportOperacja - awans do IV ligi
Gmina DrwiniaLipa z Bieńkowic w Konkursie Drzewo Roku!

Barbórka - Święto Górników, Hutników, Marynarzy, Rybaków, Żołnierzy, Kamieniarzy...Drukuj

Barbórka - Święto Górników, Hutników, Marynarzy, Rybaków, Żołnierzy, Kamieniarzy...

Patronką święta jest od wieków Barbara z Nikomedii, Święta Barbara – żyjąca w III wieku, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego. 

Orędownikiem św. Barbary był papież św.Grzegorz, a znanym jej admiratorem był św. Stanisław Kostka. W Polsce kult św. Barbary był zawsze bardzo żywy. Wzmianki sięgają XI wieku, gdzie Święta Barbara wspomniana została w modlitewniku pod datą 4 grudnia.

W VI wieku cesarz Justynian sprowadził relikwie św. Barbary do Konstantynopola, w 1108 r. umieszczono je w Kijowie, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego. Również w Polsce znajduje się ich cząstka między innymi w Krakowie – Kościół św. Andrzeja, w Peplinie - Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, w Ropczycach - Parafia św. Barbary.

Św. Barbara jest współłatronką archidiecezji katowickiej. Jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy m.in. górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy i wielu innych. Orędowniczka w czasie burzy i pożarów.

Św. Barbara jest również patronką Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie.


Jej imieniem nazwano gorczycznik pospolity, (łac.) Barbarea vulgaris, potocznie zwany "barbarką" lub "zielem św. Barbary".

W tradycji w święto św. Barbary wkłada się ziarnka zboża i gałązki czereśni lub wiśni do wody, które mają zakwitnąć na Boże Narodzenie. Są to gałązki św. Barbary.


Z okazji Świętej Barbary - Górnikom z Kopalni Ropy Naftowej Grobla - Zielona

oraz wszystkim, którym patronuje Święta Barbara 

składamy najserdeczniejsze życzenia.

Niech chroni Was patronka św. Barbara w trudnej pracy.

Szczęść Boże Górniczej Braci!


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.