'
Temat dniaPogotowie przeciwpowodziowe w powiecie bocheńskim Powiat Bocheński160 tys. złotych dla powiatu ułatwi życie osobom niepełnosprawnym Turystyka i RekreacjaMałopolska kolejny raz pomogła ratownikom wodnym i górskim
Bezpieczeństwo publiczneNie miał prawa jazdy - miał promile i wylądował w rowie!

Barbórka - Święto Górników, Hutników, Marynarzy, Rybaków, Żołnierzy, Kamieniarzy...Drukuj

Barbórka - Święto Górników, Hutników, Marynarzy, Rybaków, Żołnierzy, Kamieniarzy...

Patronką święta jest od wieków Barbara z Nikomedii, Święta Barbara – żyjąca w III wieku, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego. 

Orędownikiem św. Barbary był papież św.Grzegorz, a znanym jej admiratorem był św. Stanisław Kostka. W Polsce kult św. Barbary był zawsze bardzo żywy. Wzmianki sięgają XI wieku, gdzie Święta Barbara wspomniana została w modlitewniku pod datą 4 grudnia.

W VI wieku cesarz Justynian sprowadził relikwie św. Barbary do Konstantynopola, w 1108 r. umieszczono je w Kijowie, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego. Również w Polsce znajduje się ich cząstka między innymi w Krakowie – Kościół św. Andrzeja, w Peplinie - Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, w Ropczycach - Parafia św. Barbary.

Św. Barbara jest współłatronką archidiecezji katowickiej. Jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy m.in. górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy i wielu innych. Orędowniczka w czasie burzy i pożarów.

Św. Barbara jest również patronką Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie.


Jej imieniem nazwano gorczycznik pospolity, (łac.) Barbarea vulgaris, potocznie zwany "barbarką" lub "zielem św. Barbary".

W tradycji w święto św. Barbary wkłada się ziarnka zboża i gałązki czereśni lub wiśni do wody, które mają zakwitnąć na Boże Narodzenie. Są to gałązki św. Barbary.


Z okazji Świętej Barbary - Górnikom z Kopalni Ropy Naftowej Grobla - Zielona

oraz wszystkim, którym patronuje Święta Barbara 

składamy najserdeczniejsze życzenia.

Niech chroni Was patronka św. Barbara w trudnej pracy.

Szczęść Boże Górniczej Braci!


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Ankieta testowa

Tak

Nie

Nie mam zdania