'
Temat dniaWolne miejsca w ŚDS Cerekiew Gmina DrwiniaGmina Drwinia najlepsza w pozyskiwaniu środków z UE Bezpieczeństwo publiczneWNUCZKA, WNUCZEK EDUKUJE - BABCIA, DZIADEK SIĘ STOSUJE!
Powiat BocheńskiZawody strażaków w obiektywie

Planowana nowa przeprawa mostowa nad Wisłą - być może w ŚwiniarachDrukuj

Planowana nowa przeprawa mostowa nad Wisłą - być może w Świniarach

Toczą się ostatnie ustalenia i rozmowy na temat wyboru miejsca na przeprawę mostową na Wiśle, pomiędzy powiatem bocheńskim a proszowickim. Na chwilę obecną są rozpatrywane trzy warianty, każdy miałby być zlokalizowany w odległości do 7 km w górę i w dół rzeki od istniejącego mostu Ispina - Nowe Brzesko.

Pierwszy wariant zakłada budowę mostu między Ispiną a Nowym Brzeskiem w miejscu obecnego mostu lub obok. Jest jeszcze jeden pomysł, ku któremu skłaniają się władze gminy Drwinia.Trzeci wariant przewiduje lokalizację mostu w miejscu, gdzie niegdyś kursował prom, a przed wojną istniał most. Na przedłużeniu drogi wojewódzkiej nr 965, tam gdzie dochodzą drogi powiatowe powiatów bocheńskiego i proszowickiego, na wysokości Sierosławic,Kiedyś kursował tu prom, który pamiętają niekoniecznie najstarsi mieszkańcy Świniar.

Fakt, że jest to najkrótsze połączenie od Bochni za Wisłę potwierdzony został już w średniowieczu, kiedy trakt handlowy i solny prowadził z bocheńskiego Rynku, a dzisiejsza ulica Szewska miała nazwę ulicy „Ku Sierosławicom”.

Most według trzeciego wariantu miałby być najkrótszy. Na bazie decyzji środowiskowej ma zostać podjęta decyzja, który z wariantów zostanie wybrany do realizacji. Inwestycję sfinansowaliby wspólnie Zarząd Dróg Wojewódzkich, a także powiaty proszowicki i bocheński oraz gminy Drwinia i Nowe Brzesko.

Gmina Drwinia poczyniła w tym względzie starania, które znalazły odbicie w planie zagospodarowania przestrzennego. Ze wszystkich dokumentów wynika, że przed II wojną światową był tam most, droga nazywała się Sierosławice-Limanowa – mówi Jan Pająk, wójt gminy Drwinia.

Innym potwierdzeniem dla potrzeby mostu w Świniarach jest fakt, że nawigacje samochodowe prowadzą wielu kierowców właśnie nad Wisłę, gdzie w przypadku pojazdów ciężarowych pojawia się problem z powrotem na właściwą trasę.

Umowa na opracowanie wielowariantowej koncepcji przebudowy mostu wraz z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach została podpisana 9 października br. Prace pochłoną blisko 400 tys. zł. Wykonawca ma na realizację zadania 18 miesięcy.

(info_ug_drwinia)

Komentarze

#1 | Wolny-myśliciel dnia 14 luty 2019 15:25
Najlepsyzm rozwiązaniem bylby most w Nękanowicach, odciążyłby znacznie ruch samochodowy w centrum Nowego Brzeska a jednoczesnie nie zablokowałby ewentualnego osiedlania sie nowych mieszkancow gminy w okolicach klasztoru w Hebdowie.
#2 | Rex dnia 22 luty 2019 18:30
"odciążyłby znacznie ruch samochodowy w centrum Nowego Brzeska"
tiiiiiaaaaa..."WOLNOmyśliciel"
postawić zakaz wjazdu do Nowego Brzeska i będzie git!
i furmanki dowożących szanownych gości na Rynek, jak pod Morskie Oko...

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.