'
Temat dniaPogotowie przeciwpowodziowe w powiecie bocheńskim Powiat Bocheński160 tys. złotych dla powiatu ułatwi życie osobom niepełnosprawnym Turystyka i RekreacjaMałopolska kolejny raz pomogła ratownikom wodnym i górskim
Bezpieczeństwo publiczneNie miał prawa jazdy - miał promile i wylądował w rowie!

Planowana nowa przeprawa mostowa nad Wisłą - być może w ŚwiniarachDrukuj

Planowana nowa przeprawa mostowa nad Wisłą - być może w Świniarach

Toczą się ostatnie ustalenia i rozmowy na temat wyboru miejsca na przeprawę mostową na Wiśle, pomiędzy powiatem bocheńskim a proszowickim. Na chwilę obecną są rozpatrywane trzy warianty, każdy miałby być zlokalizowany w odległości do 7 km w górę i w dół rzeki od istniejącego mostu Ispina - Nowe Brzesko.

Pierwszy wariant zakłada budowę mostu między Ispiną a Nowym Brzeskiem w miejscu obecnego mostu lub obok. Jest jeszcze jeden pomysł, ku któremu skłaniają się władze gminy Drwinia.Trzeci wariant przewiduje lokalizację mostu w miejscu, gdzie niegdyś kursował prom, a przed wojną istniał most. Na przedłużeniu drogi wojewódzkiej nr 965, tam gdzie dochodzą drogi powiatowe powiatów bocheńskiego i proszowickiego, na wysokości Sierosławic,Kiedyś kursował tu prom, który pamiętają niekoniecznie najstarsi mieszkańcy Świniar.

Fakt, że jest to najkrótsze połączenie od Bochni za Wisłę potwierdzony został już w średniowieczu, kiedy trakt handlowy i solny prowadził z bocheńskiego Rynku, a dzisiejsza ulica Szewska miała nazwę ulicy „Ku Sierosławicom”.

Most według trzeciego wariantu miałby być najkrótszy. Na bazie decyzji środowiskowej ma zostać podjęta decyzja, który z wariantów zostanie wybrany do realizacji. Inwestycję sfinansowaliby wspólnie Zarząd Dróg Wojewódzkich, a także powiaty proszowicki i bocheński oraz gminy Drwinia i Nowe Brzesko.

Gmina Drwinia poczyniła w tym względzie starania, które znalazły odbicie w planie zagospodarowania przestrzennego. Ze wszystkich dokumentów wynika, że przed II wojną światową był tam most, droga nazywała się Sierosławice-Limanowa – mówi Jan Pająk, wójt gminy Drwinia.

Innym potwierdzeniem dla potrzeby mostu w Świniarach jest fakt, że nawigacje samochodowe prowadzą wielu kierowców właśnie nad Wisłę, gdzie w przypadku pojazdów ciężarowych pojawia się problem z powrotem na właściwą trasę.

Umowa na opracowanie wielowariantowej koncepcji przebudowy mostu wraz z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach została podpisana 9 października br. Prace pochłoną blisko 400 tys. zł. Wykonawca ma na realizację zadania 18 miesięcy.

(info_ug_drwinia)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Ankieta testowa

Tak

Nie

Nie mam zdania