'
Temat dniaPonad 3,7 mln zł dla małopolskich szkół Bezpieczeństwo publicznePodinspektor Jarosław Kmieć nowym Komendantem Powiatowym Policji w Bochni Powiat BocheńskiXXVI Wiśnicka Parada Orkiestr Dętych
SportWyjątkowy czerwcowy weekend w Małopolsce, pełen sportowych emocji

Akcja - Bezpieczny senior na drodzeDrukuj

Akcja - Bezpieczny senior na drodze

W trosce o poprawę bezpieczeństwa osób starszych, od kilku lat małopolska Policja prowadzi działania informacyjno - edukacyjne adresowane do tej grupy społecznej pn. „Bezpieczny senior na drodze”. Działania te odbywają się w ramach współpracy z Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Klubami Seniora oraz organizacjami zrzeszającymi osoby starsze. 

Pieszy, jako tzw. niechroniony uczestnik ruchu drogowego jest najbardziej zagrożony na drodze. Okres jesienno-zimowy to dla uczestników ruchu drogowego szczególnie trudny czas. Zmienne warunki atmosferyczne, coraz krótszy dzień, opady deszczu czy śniegu powodują, że widoczność na drodze jest znacznie ograniczona. Przy niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego. Zwłaszcza, jeżeli ubrany jest on w ciemną odzież. Szczególnie narażone są tutaj osoby starsze. Nie mają one wyrobionego nawyku zakładania elementów odblaskowych na odzież. W ten sposób poruszając się pieszo po zmroku bądź w godzinach wczesnoporannych zwłaszcza po drogach, na których nie ma chodników i oświetlenia ulicznego stwarzają zagrożenie dla siebie samych i innych uczestników ruchu drogowego.

Aby zminimalizować niebezpieczeństwo zdarzenia drogowego z udziałem takiego pieszego Komenda Powiatowa Policji w Bochni prowadzić będzie akcję profilaktyczną „Bezpieczny senior na drodze” pod auspicjami Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która w tym celu przekazała 300 sztuk opasek odblaskowych. Akcja ta w powiecie bocheńskim została dodatkowo wzmocniona przez ks. prałata Zbigniewa Pietruszkę dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz ks. Ryszarda Podstołowicza proboszcza w bazylice św. Mikołaja w Bochni, którzy w tym celu przekazali dodatkowo 1500 takich opasek.

Pragniemy podkreślić, że używanie elementów odblaskowych przez pieszych w warunkach niedostatecznej widoczności jest obowiązkiem prawnym wynikającym z art. 11 ust. 4a, który stanowi, że: pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

(info/foto:BP_KPP_Bochnia_D.Półtorak)

Zdjęcia

  • bezpiecznysenior_16_17_1_t1.jpg
  • bezpiecznysenior_16_17_2_t1.jpg
  • bezpiecznysenior_16_17_3_t1.jpg

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.