'
Temat dniaUmiejętności! Zawód! Przyszłość!  Bezpieczeństwo publiczneRemiza w Ispini przekazana jednostce OSP Województwo MałopolskieKonferencja prasowa radnych SWM
Powiat BocheńskiBocheńska porodówka pierwsza w Małopolsce!

Małopolska wesprze osoby niesamodzielne i ich opiekunów - kto może aplikować o środki?Drukuj

Małopolska wesprze osoby niesamodzielne i ich opiekunów - kto może aplikować o środki?

Ponad 53 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczył samorząd województwa małopolskiego na wsparcie osób niesamodzielnych oraz ich opiekunów. O dofinansowanie na realizację inicjatyw podnoszących jakoś usług dla osób wymagających ciągłej opieki mogą się ubiegać m.in. JST, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej i przedsiębiorcy. Wnioski można składać do 22 listopada.

Dzięki ogłoszonemu naborowi już wkrótce w Małopolsce powstaną nowe centra wsparcia opiekunów osób zależnych oraz placówki dziennej opieki dla osób niesamodzielnych. Wsparcie pozwoli także na znaczne poszerzenie usług oferowanych przez istniejące placówki.

W Małopolsce wzrasta liczba osób niesamodzielnych z powodu wieku i niepełnosprawności. Coraz więcej osób potrzebuje wsparcia, pomocy medycznej, a także zwykłej uwagi. Najczęściej ciężar zapewnienia stałej pomocy takim osobom spoczywa na członkach ich rodzin. Dzieje się to kosztem ich pracy zawodowej i wiąże z brakiem czasu na odpoczynek. Wierzę, że wsparcie, które im oferujemy odciąży ich w codziennych obowiązkach i w wielu przypadkach pozwoli na powrót do pracy – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

Na wsparcie mogą liczyć przede wszystkim opiekunowie osób niesamodzielnych. Z myślą o nich powstaną centra wsparcia opiekunów nieformalnych, którzy nie są opiekunami zawodowymi i nie pobierają z tego tytułu wynagrodzenia. Najczęściej są to najbliżsi członkowie rodziny chorych osób. W utworzonych centrach będą mogli dołączyć do grup wsparcia, otrzymać pomoc psychologiczną, wsparcie edukacyjne, doradcze i informacyjne. Dowiedzą się też, jak jeszcze skuteczniej dbać o swoich podopiecznych. W ośrodkach zostaną również zorganizowane kursy, które pozwolą na zdobycie kwalifikacji – zawodu opiekuna – tym osobom, które chcą poświęcić swoje życie innym. Centra wsparcie będą oferowały także możliwość wypożyczenia sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i medycznego oraz szkolenia z jego obsługi.

W ramach ogłoszonego naboru powstaną placówki zapewniające dzienną opiekę i aktywizację osób niesamodzielnych. W utworzonych centrach podopieczni będą mogli liczyć na profesjonalną pomoc, ciepły posiłek oraz porady specjalistów. Podczas zajęć terapeutycznych, aktywizujących i psychofizycznych w ciekawy sposób wypełnią swój czas wolny, podniosą swoją sprawność oraz nauczą się samodzielności.

O wsparcie w wysokości prawie 93% projektów mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, organizacje non-profit, kościoły i związki wyznaniowe oraz podmioty ekonomii społecznej, przedsiębiorcy i instytucje publiczne świadczące usługi społeczne i zdrowotne.

Wnioski można składać najpóźniej do 22 listopada 2017 roku, rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano natomiast na kwiecień przyszłego roku.

Więcej informacji o konkursie i niezbędne dokumenty TUTAJ.

(info/foto_Biuro Prasowe UMWM)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.