'
Temat dniaUmiejętności! Zawód! Przyszłość!  Bezpieczeństwo publiczneRemiza w Ispini przekazana jednostce OSP Województwo MałopolskieKonferencja prasowa radnych SWM
Powiat BocheńskiBocheńska porodówka pierwsza w Małopolsce!

Ludwik Węgrzyn powołany przez Prezydenta RP w skład Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania NiepodległościDrukuj

Ludwik Węgrzyn powołany przez Prezydenta RP w skład Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

W poniedziałek 11 września w Pałacu Prezydenckim odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Nominację na członka Komitetu otrzymał Ludwik Węgrzyn, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta bocheński.

Powołanie Komitetu, w którego skład wchodzą m.in. prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier, zakłada ustawa o obchodach 100-lecia niepodległości Polski, które przypada w 2018 roku.
Zgodnie z ustawą w przygotowaniu narodowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości powinny brać udział także partie polityczne i inne ugrupowania. Udział w pracach Komitetu wezmą przedstawiciele partii politycznych lub ugrupowań, które tworzą klub parlamentarny albo poselski w Sejmie oraz tych, które w Sejmie obecnej kadencji nie są reprezentowane, lecz którym przysługuje subwencja z budżetu państwa.

Trzecią grupę podmiotów biorących udział w pracach Komitetu tworzą przedstawiciele Kościołów i innych związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych, organizacji kombatanckich i innych organizacji społecznych lub osoby szczególnie zasłużone dla Polski. Osoby te powoływane i odwoływane będą przez prezydenta. Tego dnia ze środowiska samorządowego nominacje osobiście odebrali jedynie: przedstawiciel Związku Miast Polskich oraz przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.

Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017- 21 zadań mających na celu upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę. Jednym z głównych zadań Komitetu będzie coroczne uchwalenie na dany rok planu obchodów państwowych uroczystości.
Komitet będzie też promował w kraju i za granicą "ideę upamiętnienia odzyskania i utrwalenia niepodległości przez" Polskę, inicjował współpracę pomiędzy organami władzy państwowej, samorządu terytorialnego, Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, partiami politycznymi, związkami zawodowymi, organizacjami kombatanckimi i innymi organizacjami społecznymi.
Będzie też wyrażał - na wniosek prezydenta - opinię w sprawach udzielenia patronatu prezydenta nad uroczystościami związanymi z uczczeniem rocznicy.

Po zakończonym spotkaniu Ludwik Węgrzyn powiedział - Zostałem powołany w skład Komitetu jako jedyny starosta w Polsce. To dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie dla Bochni.

(info_KPRP/Foto_Grzegorz_Jakubowski_KPRP)

Zdjęcia

  • powolanie_lw_1_t1.jpg
  • powolanie_lw_2_t1.jpg
  • powolanie_lw_3_t1.jpg
  • powolanie_lw_4_t1.jpg
  • powolanie_lw_5_t1.jpg
  • powolanie_lw_6_t1.jpg
  • powolanie_lw_7_t1.jpg

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.