'
Temat dniaWyniki konkursu Jak być eco! Gmina DrwiniaOstatnie pożegnanie! SportRuszyła sprzedaż biletów na ceremonie Igrzysk Europejskich
Powiat BocheńskiZarząd Powiatu z absolutorium za 2022 rok

Gminy: Drwinia, Kłaj i Gdów rozwijają infrastrukturę turystycznąDrukuj

Gminy: Drwinia, Kłaj i Gdów rozwijają infrastrukturę turystyczną

Malownicze tereny Gdowa, Drwini i Kłaja, przez które przepływa rzeka Raba to miejsca o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych – niestety nie wszyscy wczasowicze o tym wiedzą. Teraz dzięki ponad 5,8 mln zł – unijnym środkom pochodzącym z RPO WM 2014-2020, tereny te staną się bardziej atrakcyjne dla tych, którzy cenią sobie wypoczynek na świeżym powietrzu.

To właśnie tu powstanie Dolina Raby – czyli cały kompleks rekreacyjno-turystyczny, w ramach którego zaplanowano m.in. piaszczystą plażę z promenadą, skateparki, boiska sportowe, siłownie pod chmurką, place zabaw i wygodne parkingi.
W dniu 11 sierpnia br. w Gdowie marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa i wicemarszałek Wojciech Kozak wraz z wójtem gminy Gdów Zbigniewem Wojasem oraz z wójtem gminy Kłaj Zbigniewem Strączkiem i zastępcą wójta gminy Drwinia Mateuszem Kracikiem podpisali umowę gwarantującą dofinansowanie tego projektu.

Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na ponad 7,8 mln zł, z czego ponad 5,8 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Termin zakończenia inwestycji przewidziany jest na koniec września 2018 roku.

Z roku na rok przybywa turystów odwiedzających nasz region. W ubiegłym roku do Małopolski przyjechała rekordowa liczba prawie 15 mln osób z kraju i zagranicy. To powód do dumy, ale również świetna motywacja do dalszych działań i inwestycji. Chcemy ciągle dawać nowe powody, by turyści po prostu tu wracali i odkrywali także mniej znane, ale niezwykle malownicze zakątki Małopolski. Dlatego w całym województwie na rozwój infrastruktury rekreacyjno - turystycznej przeznaczyliśmy z RPO prawie 69 mln zł, co pozwoli nam zrealizować aż 38 projektów, a wśród nich właśnie ożywić Dolinę Raby – mówi Jacek Krupa – marszałek województwa małopolskiego.

Jak zauważył z kolei wicemarszałek Wojciech Kozak, nie można by mówić o sukcesie, gdyby nie zgodna współpraca samorządów gminnych i samorządu województwa.
To kolejny projekt, który gminy decydują się realizować wspólnie. Mam nadzieję, że jego efekty zachęcą też inne samorządy do tego, by iść w ich ślady - i to nie tylko jeśli chodzi o inwestycje turystyczne, ale też każde inne. Zachęcam do tego serdecznie
- podkreślał wicemarszałek Kozak.

Dolina Raby to inwestycja, dzięki której zaniedbane tereny zmienią się wkrótce nie do poznania. Projekt swoim zasięgiem obejmie trzy gminy: Gdów, Drwinę i Kłaj, w których powstanie 7 stref rekreacyjno-turystycznych.

Gmina Gdów – piaszczysta plaża i skatepark

Już wiadomo, że w gminie Gdów powstaną dwie strefy. W strefie Zarabie I zostanie rozbudowany Park Przygody i Rozrywki, gdzie każdy miłośnik aktywnego wypoczynku znajdzie coś dla siebie. Powstanie tu skatepark, ścianka wspinaczkowa, siłownia terenowa, boisko do siatkówki plażowej oraz plac zabaw dla dzieci. W otoczeniu zamontowane zostaną stojaki na rowery, ławki i wiaty oraz wydzielone zostanie miejsce na ognisko. Nieopodal powstaną ścieżki oraz alejki spacerowe. W pobliżu zlokalizowany zostanie też parking na ok. 50 miejsc postojowych. Z kolei w strefie Zarabie II, usytuowanej w pobliżu mostu w Gdowie, dla miłośników spacerów i kąpieli słonecznych powstanie piaszczysta plaża wraz z urokliwą promenadą.

Gmina Kłaj – dla lubiących aktywny wypoczynek

Także gmina Kłaj zyska dwie strefy aktywnego wypoczynku. W Targowisku powstanie specjalnie przygotowany teren, gdzie miłośnicy rowerów crossowych będą mogli szlifować swoje umiejętności. Dla najmłodszych dostępny będzie plac zabaw, a nieco starsi będą mogli poćwiczyć na siłowni oraz pograć na nowych boiskach. Spacerowicze będą mogli przechadzać się po nowych ścieżkach. W planach jest też parking.
Z kolei w Kłaju, na niezagospodarowanym terenie w sąsiedztwie dworca kolejowego, już wkrótce powstanie eko-plac zabaw – atrakcje dla najmłodszych zostaną wykonane z wikliny i drewna. Młodzi odkrywcy z kolei będą mogli korzystać z oferty parku nauki. Dla cyklistów przygotowany zostanie bike park z nowoczesnymi ścieżkami rowerowymi, siłownia terenowa oraz alejki spacerowe. Przyjezdni będą mogli zostawić swój samochód na przestronnym parkingu.

Gmina Drwinia – wieża widokowa dla turystów

W gminie Drwinia powstaną z kolei trzy strefy rekreacyjno-turystyczne. Strefa w Drwini będzie sąsiadować z istniejącym boiskiem piłkarskim oraz kąpieliskiem. Właśnie w tym miejscu powstanie świetne miejsce do wakacyjnego wypoczynku – w planach jest m.in. wybudowane drewnianej kładki nad rozlewiskiem, altany czy wiaty z tarasem. Miłośnicy przyrody będą mogli podziwiać okoliczną panoramę z nowej wieży widokowej.

Natomiast dla tych, którzy cenią aktywny wypoczynek, zarówno w strefie w Drwini, jak i w pozostałych dwóch lokalizacjach – czyli w Grobli i Mikluszowicach, przygotowane zostaną siłownie pod chmurką, alejki spacerowe, a dla dzieci place zabaw. Również tutaj nie zabraknie dużych parkingów, wiat, pod którymi będzie można się schronić przed słońcem czy deszczem oraz toalet.

(info/foto_umwm)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.