'
Temat dniaPoza Stereotypem - Senior i Seniorka Roku 2019 Gmina Drwinia100 urodziny mieszkanki Świniar Turystyka i RekreacjaVI CHARYTATYWNY BIEG O PIERŚCIEŃ ŚW. KINGI
Powiat BocheńskiPozwól mi zrozumieć świat

Święto Dzieci Gór startuje w najbliższą niedzielęDrukuj

Święto Dzieci Gór startuje w najbliższą niedzielę

Dziecięce zespoły folklorystyczne z Indonezji, Meksyku, Indii, Rosji, Węgier, Czech, Turcji i Macedonii oraz gospodarze – ludowe zespoły z naszego regionu – przyszły tydzień, od 23 do 30 lipca w Nowym Sączu będzie stał pod znakiem muzyki z każdego zakątka świata. Wszystko za sprawą 25. Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór.

Organizatorem festiwalu, który jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce, jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu - instytucja kultury Województwa Małopolskiego.

Ten festiwal to prawdziwe święto dzieci ze wszystkich stron świata. To też doskonała okazja do obejrzenia na scenie małych artystów prezentujących dorobek artystyczny swoich ojczyzn, państw często bardzo odległych od nas. Ale największą wartością i sukcesem tego wydarzenia, dla wszystkich – uczestników i widzów – jest szansa na poznanie odmiennej niż nasza kultury i tradycji innych krajów – mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa.

W tegorocznej edycji festiwalu bierze udział 13 zespołów – 6 z Polski i 7 z całego świata. Do Nowego Sącza przyjedzie więc ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Zespoły są połączone w pary, a każda z nich ma swój „dzień narodowy”, podczas którego występują, są inicjatorami wspólnej zabawy z widownią oraz prezentują kulturę swojego kraju i regionu (np. za pomocą potraw narodowych, wystaw, kiermaszów, prezentacji ulicznych, itp.). W rewanżu każdy polski zespół zaprosi swojego partnera do swojej rodzinnej miejscowości. Tygodniowy festiwal zakończy koncert finałowy, podczas którego na scenie zaprezentują się wszyscy tegoroczni uczestnicy. We wspólnym programie spróbują połączyć elementy kultur i obyczajów swoich krajów.

Dotychczasowe 25 edycji Święta Dzieci Gór gościło dziecięce zespoły regionalne z ponad 60 krajów świata. Dzięki temu ponad 12 tys. młodych ludzi miało niepowtarzalną okazję do wielkiej przygody i nawiązania nowych przyjaźni, a także przekazało dalej ideę festiwalu - „Dziecięca przyjaźń buduje pokój świata dorosłych”.

Tegoroczna edycja Święta Dzieci Gór odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego. Województwo wspiera finansowo festiwal.

(info/foto_malopolska)

Zdjęcia

  • 20170723_30_wito_dzieci_gr__t1.jpg
  • dg_2016_fot_piotr_drodzik10_t1.jpg

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.