'
Temat dniaRozstrzygnięcie konkursu dla NGO w zakresie kultury, sportu i turystyki Gmina DrwiniaUroczystości 70 - LECIA OSP Niedary połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej Franciszka Gajosa Bezpieczeństwo publiczneUWAGA! Akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie
Gmina DrwiniaPrzedstawiamy władze Gminy Drwinia po wyborach samorządowych

27. Festiwal Kultury Żydowskiej:Jerozolima - KrakówDrukuj

27. Festiwal Kultury Żydowskiej:Jerozolima - Kraków

To największa na świecie prezentacja współczesnej kultury żydowskiej. Ponad 200 wydarzeń: koncerty, imprezy Dj-skie, wystawy, wykłady czy warsztaty – to wszystko w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej (FKŻ), który rozpocznie się w Krakowie 24 czerwca i potrwa do 2 lipca.

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie jest poświęcona Jerozolimie, w 50. rocznicę zjednoczenia miasta po wojnie sześciodniowej.

Muzyka
Muzyka jest najlepszą ilustracją zróżnicowania Jerozolimy. Na 27. FKŻ zabrzmi zarówno muzyka klezmerska – muzyka Żydów aszkenazyjskich, jak też muzyka Żydów sefardyjskich i mizrachijczyków. Posłuchacie zarówno śpiewów kantoralnych, jak też jazzu, world music, indie, rocka, aż po muzykę klubową i sety DJ-skie. Festiwalowe koncerty będą odbywały się tradycyjnie w synagodze Tempel, Chederze, na Barce i w Alchemii, ale także po raz pierwszy – w Teatrze Nowym i na Placu Targowym przy ul. Grzegórzeckiej.

Kultowy koncert Szalom na Szerokiej – kulminacja każdej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej – zabrzmi w sercu Kazimierza w sobotę, 1 lipca od godziny 18.00. W ciągu 7 godzin zobaczycie, jak różnorodna jest muzyka żydowska, a także weźmiecie udział w ceremonii zakończenia Szabatu – tradycyjnej Hawdali, która odbędzie się na scenie festiwalowej.

Wykłady, spotkania, prezentacje
W Centrum Kultury Żydowskiej, od poniedziałku, 26 czerwca do piątku, 30 czerwca będziecie mogli posłuchać serii wykładów poświęconych Jerozolimie – ale nie tylko.

Sztuka, projekty multimedialne
Główną wystawą tegorocznej edycji będzie prezentacja unikatowych fotografii Jerozolimy, znajdujących się w kolekcji dominikańskiej Ecole Biblique et Archeologique w Jerozolimie. Kuratorką wystawy, która będzie eksponowana na krużgankach Kościoła Dominikanów w Krakowie, jest Iza Wałek.

Warsztaty i zwiedzania
Podczas tegorocznych warsztatów poznacie wiele aspektów muzyki żydowskiej: śpiew marokański z Netą Elkayam (IL), śpiew jidysz z Jeffem Warschauerem (USA) oraz muzykę klezmerską z Deborah Strauss (USA) i Sanne Morricke (DE). Kuchni żydowskiej nauczy Was w tym roku Sabina Francuz (PL), która na co dzień czuwa nad menu Chederu. Spotkania otwarte, podczas których można zadać wszystkie nurtujące Was pytania dotyczące tożsamości – tradycyjnie poprowadzą Anna Dodziuk i Tanna Jakubowicz-Mount (PL). Warsztaty dla dzieci poprowadzi w tym roku Anna Rozenfeld (PL), a warsztaty plastyczne i grę miejską dla nieco starszych dzieci – Agnieszka Wozowicz (PL). Nasi wolontariusze – The Machers – przygotowali też specjalną serię warsztatów dla najstarszych mieszkańców Krakowa i festiwalowych gości – Pracownia Seniora.
Codzienne zwiedzania z Anną Kiesell i Agnieszką Legutko (PL) pozwolą Wam poznać i lepiej zrozumieć Kazimierz, Podgórze oraz żydowski Kraków. Podczas wizyt na cmentarzach żydowskich poznacie nie tylko szczegóły sztuki nagrobnej, ale też ogromny wkład żydowskich mieszkańców w rozwój Krakowa.
Specjalnie na tę edycję przygotowane zwiedzania pokażą Wam Kazimierz oczami cenionego pisarza Łukasza Orbitowskiego, odsłonią nowe aspekty funkcjonowania getta w Podgórzu – podczas spotkań z Katarzyną Zimmerer, a w tracie zwiedzania z Instytutem Architektury pokażą, jak funkcjonowało życie na granicy pomiędzy światem żydowskim i nieżydowskim w Krakowie.

Partnerem głównym 27. FKŻ jest województwo małopolskie w ramach programu Małopolska. Wszystko gra!


Szczegółowy program 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej



(info/foto_wojewodztwo_malopolskie)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:




Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.